ÇİFTÇİYE 27 MİLYON LİRA EK GELİR

Toprakla Gelen 24 Eylül 2018

DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Manisalı üreticilere müjde verdi. 2019 yazında Akhisar Ovasındaki binlerce dönüm arazinin modern sulamaya açmayı planladıklarını belirten Eker, “Bu sayede çiftçimiz her yıl ilave 27 milyon lira kazanç sağlayacak. Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak” dedi.

Manisa’nın Gördes ve Gölmarmara ilçelerindeki şantiyeleri ziyaret eden DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker’in ilk durağı 2014 yılında tamamlanan ve 4230 dekar araziye can suyu veren Doğanpınar Göleti oldu. Eker, “Proje bölgenin hem sosyal hem de kültürel dokusuna önemli katkı sağlamış durumda. Gördes’te sulama projelerimizin etkin olarak çalıştığı bölgelerden kentlere göç artık olmuyor. Çünkü üreticimiz ektiğinin karşılığı alabiliyor. Fakat bazı yerlerde elbette zaman zaman patlaklar, kaçaklar oluşabiliyor. En kısa sürede bunların tamir edilip sistemin sorunsuz çalıştırılması gerekir” dedi.

Sulama şebekelerindeki çalışmaların tarlalarda ürün olması nedeniyle yaz aylarında yeteri kadar yapılamadığını kaydeden Eker, sıkıntıların yeni yıla kadar çözüleceğini; ve önümüzdeki sezon sistemin sorunsuz olarak çalıştırılacağını söyledi.  Gördes Karayağcı Barajı’nın 1 milyon m3 su depolayarak 2 bin dekar araziyi sulanmasının planlandığını kaydeden Eker, “Çalışmalar planladığımız gibi devam ediyor. Kış bastırana kadar projede önemli mesafe kat ederek; 2019 yılı sonunda baraj inşaatını tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. 2019 yazında Gördes Barajı’ndan Akhisar ve Gölmarmara ovasına su verileceğini belirten Eker, “Gölmarmara-Gördes Sol Sahil Sulaması’nda 154 bin metrelik boru imalatının 132 bin metresi yapıldı. Bin 77 sanat yapısından da 465 adedi tamamlandı. Kalan kısımların yılsonuna kadar bitirilmesini amaçlıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren 50 bin 400 dekar araziyi sulayacak projeyi devreye sokacağız. Projenin 2018 rakamlarıyla dekar başına 492 lira gelir artışı sağlayacağını dile getirdi. Üreticilerin her yıl ortalama 26 milyon 845 bin lira daha fazla kazanacağını söyledi” diye konuştu.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları