ÇEVRE SORUNUNU ÇÖZECEK YATIRIMDA GERİ SAYIM…

Toprakla Gelen 31 Mayıs 2019

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin öncü projelerini, hayata geçirmeye devam ediyor. Çiğli Harmandalı’daki katı atık depolama alanının rehabilitasyonu ve atıklardan enerji üretim tesisi kurulmasına yönelik çalışmalar için beklenen ÇED belgesi onaylandı. Bu onayla 100 günün sonunda İzmir’de çöpten elektrik enerjisi üreten biyogaz tesisi Eylül 2019′ da faaliyete geçecek. Tesiste yılda 160 bin MWh elektrik enerjisi üretilirken yaklaşık 100 bin hanenin enerji ihtiyacı da bu tesis sayesinde karşılanmış olacak.

Türkiye’nin alanında ikinci büyük tesisi, kentten atmosfere yayılan zararlı gazları önemli oranda düşürürken, karbon ayak izinin azaltılmasında da büyük rol oynayacak.

Proje ile ilgili bilgileri yatırım alanında paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmi’ e yeni bir enerji geliyor. Harmandalı’nda çöpten enerji üretimi Eylül ayında başlıyor. Böylece hem ülke ekonomisine olağanüstü katkı sağlanacak, hem İzmirli rahat bir nefes alacak” diye konuştu. Soyer, yatırımla birlikte hayata geçirilen rehabilitasyon çalışmasıyla sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunların büyük ölçüde ortadan kaldırılacağını, çöp döküm sahasının da ağaçlandırılmış teraslara dönüşeceğini dile getirdi. Soyer, İBB’nin kasasından bir kuruş harcanmadan gelir paylaşımı esasına dayalı ihale ile Belediyenin kasasına her yıl 10 – 12 milyon lira dolayında para gireceğini vurguladı.

EKOLOJİK EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

Biyogaz Tesisi faaliyete geçtiğinde, desülfirizasyon yöntemi ile kirletici unsurlar taşıyan sülfür gazı arıtılarak soğutma işleminin ardından motorlarda yakıt olarak kullanmaya elverişli metan gazı elde edilecek. Gaz motorlarında üretilen elektrik enerjisi ise doğrudan ulusal elektrik dağıtım şebekesine aktarılacak.

LFG Enerji Üretim Tesisinin (Biyogaz Tesisi) faaliyete geçmesi ile birlikte yıllık yaklaşık olarak 80 Milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek yine yaklaşık 160 bin MWh elektrik enerjisi üretilecek. Bu değer; 4 kişilik bir ailenin enerji tüketim miktarları (Elektrik Mühendisleri Odası verilerine göre) göz önüne alındığında 96 bin hanenin (TÜİK verileri baz alındığında) enerji ihtiyacını karşılayabilecek güce karşılık geliyor.

Sözleşmenin imzalanmasından itibaren bugüne drenaj ve gaz toplama amacıyla yatay ve dikey çeşitli kesitlerde 21 bin metre biyogaz toplama ve iletim hattı döşendi. Proje devreye alınıncaya kadar döşenen boru miktarı 40 bin metreye ulaşacak.

Saha bir yandan rekreasyon ihtiyacına cevap verirken bir yandan da pilot ölçekte sera ve tarımsal faaliyetler ile sıfır atık uygulamaları kapsamında atıkların ayrı toplanması, geri dönüşümü, yenilenebilir enerji ve benzeri çevresel konularda öğrencilerin eğitim merkezi odağı haline dönüşerek öğrencilerin ve ilgililerin ziyaretine açılacak.

Karbondioksitten 21 kat daha fazla kirletici etkisi olan metan gazının hem yüksek sera gazı çarpan etkisi ile atmosfere salınması engellenecek. Böylelikle iklim değişikliği ile ilgili mücadelede önemli bir adım atılmış olacak. (TOPRAKLA GELEN)

 

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları