CEVİZ BORSASI GELİYOR

Toprakla Gelen 01 Şubat 2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Denizli’de bir şekilde ceviz borsası kurmak istediklerini belirterek, *Ortak bir iş yapmaya varsanız, bir ortak bir iş yapalım, cevizin ana vatanı Denizli olsun” dedi.

‘5 Yılda 500 Bin Fidan’ kampanyası kapsamında Denizli’de fidan dağıtım törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli,  cevizin önemine dikkat çekti. Tarımı, suyu, ağacı birlikte yönetmek gerektiğine değinen Pakdemirli, “Orman varlığımız son 16 senede 1 buçuk milyon hektar artmış. Toplam arazilerimizin inşallah 2023 yılında yüzde 30’u orman ve ağaçlık arazi olacak. İnşallah 2023 yılında 7 milyar ağaç dikme hedefimiz var. Dünyada yaşayan herkes için bir ağaç dikeceğiz. Bugün birleşen iki bakanlık sayesinde başka şeyleri de konuşmak lazım. Ormanda hayvancılık, ormanda tarımı konuşmamız lazım. Bunlarla ilgili planlamalarımızı yapıyoruz” diye konuştu.


İTHALATIN ÖNÜNÜ KESECEK PROJE 

Türkiye’nin cevizde ithalatçı konumda olduğunu hatırlatan Pakdemirli, “Cevizin ana vatanlarından birisi Türkiye. Buna rağmen bu konumda olmamamız gerekiyor. Bu açığı kapatacağımıza inanıyorum. Cevizle ilgili birimlerimiz çalışmalar yürütüyor. Türkiye aslında dördüncü büyük üretici. Çin, ABD ve İran’ın ardından geliyoruz. 200 bin ton biz üretiyoruz, 400 bin ton İran üretiyor. Çok hızlı bir şekilde buraya ulaşma hedefliyoruz. Denizli, Ege bölgesinde birinci sırada, Türkiye’de üçüncü sırada. Türkiye’de Denizli birinci sırada olabilir. Buradaki ana amaç, cevizi ihraç eder hale getirmek. İthal bağımlılığı yok etmek istiyoruz. Denizli’de artık cevizin bir şekilde borsasını kurmak istiyoruz. Ben belediye başkanıma, borsa başkanıma soruyorum. Ortak bir iş yapmaya varsanız, bir ortak bir iş yapalım, cevizin ana vatanı Denizli olsun” şeklinde konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları