ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM 2 BİN 500 DOLARI GÖRECEK İDDİASI

Toprakla Gelen 08 Ocak 2019

İran’a uygulanan ambargo, ABD’nin badem tarımına yönelmesi nedeniyle Kaliforniya bağlarını sökmesi derken Türkiye, çekirdeksiz kuru üzümde rakipsiz kaldı. Çekirdeksiz kuru üzümün iç piyasa kilogram fiyatı 10 lirayı, ihraç fiyatı ise ton başına 2 bin doları aştı. Ekim ayında bin 800 dolarlık ton fiyatı ile ihracat sezonuna başlayan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı önce bin 840, ardından bin 900 doları gördü.  7 Ocak pazartesi ise İzmir Limanı’ndan tonu 2 bin 30 dolardan sezonun ilk yüklemesi yapıldı.

Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, fiyatların iç ve dış pazarda yükselme eğilimini sürdüreceğini belirterek, “ton başına 2 bin 500 doları göreceğimiz bir sene olacak” iddasında bulundu.  Fiyat yükselişinde İran’a uygulanan ambargonun etkili olduğunu ancak asıl önemli gelişmenin ise 290 bin ton olarak ilan edilen rekoltenin 200 bin tonlar civarında gerçekleşmesi olduğunu kaydeden Türker, “Şu ana kadar 153 bin ton tescil yapılmış durumda. Müstahsilin elinde ise 25- 30 bin ton üzüm kaldı. İç pazar tüketimini de dikkate aldığımızda fiyatlardaki yükseliş devam edecek” dedi. Rekolte noksanlığını tespit ederek, fiyatı ona göre açıkladıklarını, iklim şartlarına bağlı don olayları neticesi önemli miktarda ürünün zarar gördüğünü ve rekolte noksanlığına yol açtığını kaydeden Türker,  başta Tekirdaş yöresi olmak üzere şarap firmalarının yaptığı büyük montanlı yaş üzüm alımlarının da rekolte düşüşünde etkili olduğunu söyledi.

RKOLTE 350 BİN TONU BULMALI

Türkiye genelinde iklim şartlarına bağlı olarak görülen don, su baskını, sel gibi zararlar neticesinde tarım ürünleri sigortasının eski para ile 1 katrilyon liralık hasara neden olduğunu dile getiren Türker, birlik olarak istedikleri miktarda üzüm alamadıklarını sözlerine ekledi. Türkiye’nin 350 bin tonluk rekolte gördüğünü ve o seviyelerde üretimi pazarlayacak gücü ve birikimi olduğunu ifade eden Türker, “Tespit ettiğimiz tek sıkıntı depoya mal girmeden fiyat düşer beklentisi ile bin 500- bin 600- bin 700 dolardan ihracat bağlantısı yapanlar. Depoya konulmayan, alınmamış malın ihracı olur mu?” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları