ÇAĞIN EN ÖNEMLİ HASTALIKLARINDAN BİRİ: OBEZİTE

burcuesmer 30 Nisan 2019

Burcu ESMER

FİZYOTERAPİST- KLİNİK PİLATES UZMANI

Lamira Sports Klinik Pilates Stüdyo Sağlıklı Yaşam Koçluğu

Obezite, tüm dünyada görülen temel bir sağlık problemidir. Vücutta aşırı yağ depolanması ile vücut enerji dengesini bozan ve insan ömrünü kısaltan bir hastalıktır.

Obezite, birçok metabolik hastalığı da beraberinde getirdiği için çeşitli risk faktörlerinin mutlak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Obezitenin önlenmesi ve tedavisinde genel olarak diyet, egzersiz, davranış değişikliği, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ve bu tedavi seçeneklerinin kombinasyonu kullanılmaktadır.

Günümüzde kabul edilen en etkin yöntem düşük kalorili diyet, fiziksel aktivitenin artırılması ve davranış terapisini içeren kombine tedavidir.

Obez kişilerin her gün fiziksel olarak aktif olması amaçlanmalıdır. Genel olarak yapılan çalışmalarda 30- 60 dakika orta şiddette egzersiz önerilmektedir. (30 dk. Su içi egzersiz, 30 dk. Hızlı dans, 30 dk Yürüyüş…)

Detaylı bir değerlendirme sonrasında kişiye özel hedef belirlenir. Hedefte özellik, ideal sürede gerçekçi ve ulaşılabilir olmasıdır. Sonrasında egzersizin sıklığı, şiddeti, egzersizin tipi ve ne kadar süre uygulanacağı belirlenir. Kişinin günlük yaşam alışkanlıklarında değişiklik yapılır ve egzersiz aktivite düzeyi basamak olarak artırılır.

Egzersizde amacımız, doğru nefes tekniğini öğretmek ve egzersiz boyunca etkili kullanımını sağlamak, doğru dengeli postürü (duruşu) hareket boyunca korumak, vücut simetrisi, beden farkındalığı, harekette akıcılığı sağlamaktır.

Egzersiz süresince tüm beden izlenir ve desteklenir.

NEDEN KLİNİK PİLATES?

Tek tip egzersizle ilerleyen programlara göre kombine egzersiz türleriyle oluşturulan programların, bütün vücut kaslarını çalıştırarak bazal metabolizmayı yükselttiği, yağ yakımını artırıp, kas kitlesini ve kardiyovasküler performansı artırdığı, genel vücut ağırlığını azalttığını tecrübe etmemizdir.

Böylece kişiler programlarını düzenli bir şekilde devam ettirdiklerinde, sağlıklı, enerji düzeyi yüksek, kaliteli uykusu olan, özgüveni yüksek, mutlu ve yaşamdan zevk alan bireyler haline dönüşürler.

Obezite önlenebilen ve tedavi edilebilinen bir hastalıktır. Egzersiz kilo kaybı içinen etkili çözüm yollarından biridir.

Sonuç şu ki sağlıklı bir beden için spor yapmak çok önemlidir.

Fiziksel aktivite bebeklik çağından itibaren çocuklarda önemsenmeli ve artırılmalı, gün içerisinde hareketsiz olarak geçirilen süre azaltılmalıdır.

İyi ve kötü alışkanlıklar çocuklukta kazanılır. O nedenle birçok fiziksel aktivite onların hareket becerilerini, dengelerini değiştirebilir, enerji harcamalarını sağlar.

Bilgisayar oyunları, uzun saatler televizyon karşısında geçen zaman, çocuklara zarar verirken, egzersiz ve fiziksel hareket sağlıklı gelişimlerini destekleyecektir.

Unutmayalım ki hareket alışkanlığı çocukluk yaşlarında kazanılır.

Sağlıklı gelişim yanında, fizik kondisyon, doğru duruş (postür), disiplin, paylaşım, özgüven gibi birçok önemli kazanımlar, hayat boyu çocuğunuzun şansı olacaktır.


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ebru Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ebru
Ziyaretçi
Ebru

👍🏻👍🏻👏🏻👏🏻🤗🤗🤗

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları