BUNU ATLATACAĞIZ…

Toprakla Gelen 23 Ekim 2018

 

 

Köy- Koop Genel Başkanı Neptün Soyer, Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı ekonomik durumdan çıkışta kadının üretime katılımının önemine değindi. Soyer, “Evet, ekonomik bir sıkıntı var. Bunu atlatacağız diyen kadınlar var. Bunun yolunun üretimden geçtiğini gayet iyi biliyoruz. Kadınların üretime katılımını artıracak çalışmalara ağırlık vermeliyiz” dedi. Soyer ayrıca köylerde biçki, dikiş nakış etimi veren halk eğitim merkezlerindeki kurs modelinin günceli kapsayacak şekilde değiştirilmesi çağrısında bulundu.

Köy Koop Genel Başkanı Neptün Soyer, Köy Koop Manisa Birliği’ni ziyaret ederek, Manisa Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Kavas, Başkan Yardımcısı Erdem Kutlar, Manisa Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nilgün Beşerik, Başkan Yardımcısı Müzeyyen Yoğurtçu, yönetim kurulu üyeleri ve OBASYA Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala ile biraraya geldi. Ziyaretlerde, yeni dönem çalışmaları üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Karaoğlanlı Köyü’nde kadın girişimci Fadime Özcanlı’nın fırınını ziyaret eden ve özel üretim ekmeklerini tadan Soyer, Manisa ziyaretini TOPRAKLA GELEN’e değerlendirdi.

Soyer, Manisa Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı aynı zamanda Köy Koop Genel Başkanı Mehmet Kavas yoğun bir program gerçekleştirdiklerini belirterek, “Gördüğüm, yerelde büyük bir hareketlilik var. Evet ekonomik bir sıkıntı var. Birşeyden geçiyoruz. Bunu atlatacağız diyen kadınlar var. Bunun yolunun da üretimden geçtiğini gayet iyi biliyoruz. Belki şu an çok merkezi sistem gibi görünebilir yönetimimizde ama dünya yerelleşiyor. Ben bunun altını çizmek istiyorum. Yerelden , tabanda çok ciddi bir kadın sesi var, haraketi var. Kadınlarımız memleketimizin kalkınması için üretmek istiyor. Kadının istihdamında, kırsalda kadının hakları açısından, iyileştirilmesi, üretime katılmasını sağlanması, girişimciliğinin desteklenmesi bağlamında bu sese kulak verilmesi çağrısını yinelemek istiyorum. Tabanda bu söylemlerin hayata geçirilmesini bekleyen kadınlarla biraraya geliyoruz. Bu kadar enerji birikmişken bunu artık hayata geçirmek lazım. Bir müddet sonra geç kalmış olabiliriz” dedi.

HALK EĞİTİM MERKEZLERİ GÜNCELE UYARLANMALI

Kadın ve erkeği biraraya getirerek üretime katmak gerektiğine dikkat çeken Soyer şunları söyledi, “Bunu yapacak olan yerel yönetimler başta olmak üzere kaymakam, milli eğitim müdürü olmalı.  Halk eğitim kursları çok önemli iş görüyor. Ama o halk eğitim kurslarının günümüze uyarlanmasını da gündeme getirmeliyiz. Bilim ve sanatı bu işin içine katmamız lazım. Başka bir jenerasyon geliyor aşağıdan. Biz o gençleri de kucaklamak zorundayız. Merkezden tabana değil, tabandan. Köylerden gelen fotoğraf bu.”


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Selin Büşra Temiz Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Selin Büşra Temiz
Ziyaretçi
Selin Büşra Temiz

Başarılarınızın devamını dilerim

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları