BU YÜKÜ PAYLAŞMAK LAZIM

Toprakla Gelen 12 Ekim 2018

Köy Koop Genel Başkanı Neptün Soyer, kadın ile erkeğin eşit olarak çalıştığı tek sektörün ‘tarım’ olduğuna dikkat çekerek, kadının yükünü paylaşma çağrısında bulundu.

TOPRAKLA GELEN’e açıklamalarda bulunan Soyer, 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’ne sayılı günler kaldığını belirterek “Tarımda çalışanların yüzde 48′ i kadın, yüzde 52 erkek. Çiftçi kayıt sistemine baktığımızda ise kadının oranı yüzde 28. Masada karar verici konuma taşımadığınız zaman kadın, tarlada asma kessin, kiraz toplasın dönsün evde çocuğa baksın. Kadın tarımın tüm bu konuları ile ilgilenirken, pazarlanması ile ilgili masaya geçemiyor. Bu yükü paylaşmak lazım. Kadınların karar verici mekanizmalarda olması için çalışmalıyız” dedi. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt esnasında aileden bir kişi üye olacaksa kadına öncelik verilmesi önerisinde bulunan Soyer, “Tarımda yüzde 48 kadın oranı yüzde 28’e nerede düşüyor? Bunları çözmemiz lazım. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü için mesajım, karar verici mekanizmalarda olmamızdır” diye konuştu.

LÜTFEN BİZİ UNUTMASIN

Soyer, tarım sektöründe faaliyet gösteren kadınların konularının çözümünde Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ile ortak çalışmak istediklerini vurguladı. Soyer, şunları söyledi, “Ben aynı zamanda matematik öğretmeniyim. Tarım işçisi olan kadınlar çalışmak üzere geldiklerinde yanında çocuklarınıda getirdiklerinde birebir yaşadığım örnekler var. Sezonun başında geliyorlar, sezonun ortasında gidiyorlar. Bu çocuklardan başarı bekleyemezsiniz. Onların başarısızlığı ülkemizin başarısızlığı, eğitim seviyemizin düşmesidir. Okul çağındaki çocuklara ulaştık, gözümüz gibi bakıyoruz o çocuklara; ama annesi ile beraber mandalina bahçesinde yağmurun altında yaşıtları farklı bir eğitim alırken 3- 4 yaşında kreş eğitimi alması gereken çocuk ne olacak? Mevsimlik işçi olarak gelen kadınların ailelerin de geleceklerini düşünmemiz gerekiyor. Tarım bu ülkede bir yere gidecekse sadece Tarım Bakanlığı’nın politikalarıyla bir yere gidecek değil. Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı olmak üzere 3 tane bakanlıkla çalışıyoruz. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ‘En kıymetli bilgi üreticide’ sözüne çok değer veriyoruz. Bu çok sesli bir masada konular biz kadınlarla beraber ele alınmalıdır. Lütfen bizi unutmasın. “


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları