BU PLATFORMDA İŞ VAR

Toprakla Gelen 12 Ekim 2018

İzmir ve Güneydoğu’daki ticaret borsaları e-ticareti geliştirmek için işbirliği yaptı. İzmir Ticaret Borsası, elektronik ticaret portallarını geliştirmek ve daha aktif hale getirmek için başlattığı işbirliği çalışmalarına yeni halkalar ekledi. İTB, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin Kızıltepe Ticaret Borsaları ile elektronik ticaret portalı E-CommodityBazaar geliştirmek ve daha aktif hale getirmek için işbirliği protokolü imzaladı. Protokollerle borsaların elektronik ticaretteki deneyimlerinin paylaşılması ve üyelerinin elektronik ticaretten aldıkları payın artırılması hedefleniyor.

TOPRAKLA GELEN’in sorularını yanıtlayan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, günümüzde büyüme hızı yüksek ülkelere bakıldığınde teknoloji kullanımı ve bununla bütünleşen yeni ticaret anlayışının lokomotif olduğunu görüldüğüne dikkat çekti. E-ticaretin 42. 2 milyar dolar değerindeki hacmiyle gelişme potansiyeli çok yüksek bir sektör olduğuna değinen Kestelli, . “Türkiye e-Ticaret 2017 Pazar Büyüklüğü” raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende pazarına oranı artış gösterse de henüz sadece yüzde 4,1. Bu konuda halen gelişmekte olan ülkelerin ortalaması olan yüzde 4. 8’i n gerisindeyiz.  Türkiye’nin ekonomik anlamda rahatlamasının anahtarı cari açığını daraltması ve ihracatı öncelik haline getirmesinden geçiyor. Bunun da, teknoloji ürünlerini ve hizmetlerini daha fazla kullanmamıza bağlı olmasından hareketle; İzmir Ticaret Borsası olarak kendi elektronik ticaret platformumuza ihtiyacımız var diyerek, tarımsal ürün ve gıda maddesi üreten ve bu ürünlerin alım ve satımı konularında faaliyet gösteren başta üyelerimiz olmak üzere tüm gerçek ve tüzel kişilerin üye olabileceği “E-Commodity Bazaar” isimli bir web sitesi oluşturduk. Web sitesi üye olan firmaların kendilerini ve ürünlerini tanıtmalarına imkan sağlıyor. İzmir Ticaret Borsası olarak sitenin fonksiyonel açıdan gelişimi konusunda da çalışmalar yürütüyoruz. Çok yakın zamanda E-Commodity Bazaar web sitemize bir ödeme mekanizması entegrasyonu yapmış bulunuyoruz. Böylece siteye ürün sergileme yanında sipariş verme ve ödeme mekanizması da  eklenmiş oldu” diye konuştu.

RAKAMLARLA İFADE ETMEK İÇİN ERKEN

Sitenin ekonomik faydasını rakamlarla ifade etmek için henüz erken olduğunu ifade eden Kestelli, “Ancak, üye olan firmaların ticaret kanallarını geliştirdiğini biliyoruz. Üye olan firmalar mevcut iş ağlarının yanı sıra e-commodity bazaar’dan da yeni iş imkanları geliyor. Şu ana kadar 2’si yurtdışı, 13’ü yurtiçinden olmak üzere ticaret borsaları ile yaptığımız işbirliği halkalarına Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin Kızıltepe Ticaret Borsaları ile yenilerini ekledik. Böylece Platformumuz kapsamında şu ana kadar 247 firma ve ikisi yabancı, toplamda 17 kurum ile işbirliği protokolü imzalanmış oldu. Platformu uluslararası ticarete yön verme misyonuna uygun olarak Türk ve İtalyan firmaları arasındaki dış ticaret işlem hacmini artırmak amacıyla İtalyan Online Ticaret Borsası elektronik işlem platformu ile E-CommodityBazaar elektronik pazar yerinin entegre edilmesi çalışmalarımız da devam ediyor. Türk tarımının nimetlerini, ticaret erbabımızın zekası ve pratikliğiyle uluslararası elektronik ticaret ortamına taşıdığımız anda önümüzde yepyeni ufukların açılacağından eminim. Bu platformda iş var” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUNUZ

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin başkenti konumundayız. Bu yüzden bize de büyük sorumluluklar düşüyor. Türkiye tarımının gelişmesi için bizler tetikleyici birer gücüz. Vizyonu bizler vereceğiz. Bu kapsamda ciddi işler başardık. Lisanslı depoculukta 4 yıllık çalışmanın sonunda kefalet sigortası dediğimiz bir sistemi ortaya çıkardık. Bu yüz milyonlarca doların ticarete girmesi demek. Çünkü depoya giren ürüne yüzde 15 teminat mektubu veriyorduk. Kefalet sigortası ile bu rakamlar ticarete döndü. Bundan sonraki süreçte İzmir Ticaret Borsası ile ilişkilerimiz gelişerek sürecek. Karşılıklı iyi dileklerimiz bugün imzaladığımız protokolle resmiyete de dönüşüyor. Bundan sonra çok ciddi başarılara birlikte imza atacağız.”

İMDADIMIZA KOŞTU

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya :“AB hibe destekleriyle inşa ettiğimiz lisanslı depo bu yıl faaliyete geçecek. AB’nin proje için öngördüğü süre de bu yıldı. Fakat yetkilendirilmiş sınıflandırıcı lisansı konusunda bürokratik nedenlerle yaşadığımız sıkıntı bizi geciktirdi. İmdadımıza İzmir Ticaret Borsası koştu ve aksaklık yaşamadan projeyi tamamladık. 9.8 milyon euro’ya malolan, 20 bin ton kapasiteli lisanslı depomuzu ileride özkaynaklarımızla daha da büyüteceğiz. E-ticaret konusunda imzaladığımız bu protokol işbirliğimizi daha da ileriye taşıyacak.”

OLUMLU YANSIYACAK

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin: “İlçemiz özellikle makarnalık buğday, pamuk, kırmızı mercimek ve mısırda hem kalite hem de miktar olarak Türkiye’de ön sıralarda. İTB ile yapılan işbirliği bu ürünlerin ticaretine olumlu yansıyacak.”

DEĞİŞEN DÜNYA ŞARTLARINA UYUM

Şanlıurfa milletvekili ve AB Uyum Komitesi Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar: “Protokolle iki tarım kentini birleşmiş oldu. Tarım sektörünün de değişen dünya şartlarına uyması lazım. Bu kapsamdaki adımlardan biri olan bu işbirliği kentimize büyük katkı sağlayacak. Tarımın hem üretim hem de pazarlama açısından daha modern hale gelmesi lazım.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları