BODRUM MANDALİNASI HASAT ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Toprakla Gelen 25 Aralık 2018

Bodrum Ticaret Odası’nın organizasyonuyla, Bodrum Belediyesi, Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği ile sivil toplum kuruluşlarının desteklediği 13. Bodrum Mandalinası Hasat Festivali 29-30 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleşecek.


Bahçelerde mandalina hasadı, yöresel lezzetler, el sanatları ve taş kahve söyleşileri gibi birçok etkinliğin düzenleneceği festival öncesi basın toplantısı düzenlendi. Bodrum Belediye Başkan Vekili Funda Akçalı, Bodrum Ticaret Odası’nı temsilen Ahmet Aras, Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar, Bitez Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (BİTAV) Başkanı Mustafa Mengü ve mandalina yetiştiricilerinin katıldığı toplantıda festivale yoğun bir katılım beklendiği belirtildi.

COĞRAFİ İŞARET ALINDI

Bodrum Ticaret Odası Temsilcisi Ahmet Aras, asıl amaçlarının Bodrum’da hem çevresel öneme sahip olan hem de ekonomik öneme sahip olan mandalina bahçelerini korumak olduğunu belirterek, “Artık bahçelerimiz çok ciddi şekilde azalmakta. Bu festivalde özellikle bu konuya dikkat çekmek istiyoruz. Festivale katılanlar mandalinanın tarihiyle ilgili pek çok bilgiyi edinme fırsatını bulacaklar aynı zamanda mandalinamızı ve ürünlerini tadacaklar. Mandalinanın türevlerini yani reçel lokum kolonya gibi son dönemlerde mandalinayı endüstriyel hala getiren bu ürünlerimizi korumak açısından da bu festivalimiz önem taşıyor” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Funda Akçalı da konuşmasında, mandalina Bodrum’un öz değeri olduğunu söyledi. Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar ise kendine has kokusu ve aromaya sahip Bodrum Mandalinasının coğrafi işaretinin alındığını hatırlatarak, “Bu ürünü korumamız lazım. Yapacağımız bu festivaller de buna katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları