BİYOGAZ TESİSİNDE İLK YAKMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toprakla Gelen 08 Şubat 2019

Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı’nda kurulacak Biyogaz Tesisi’ndeki çalışmalar büyük bir hızla ilerliyor. Çiğli’nin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedeki tesis için gerekli imalatların yüzde 70’ini tamamlanırken döküme kapatılan 37 hektarda da “ağaçlandırılmış teraslar” oluşturulmaya başlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı’nda kurulacak Biyogaz Tesisi’ndeki çalışmaları inceleyerek ilk yakma işlemini gerçekleştirdi.

Yürütülen rehabilitasyon projesi ile bölgedeki; sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırılacak. Biyogaz Tesisi tamamlandığında, desülfürizasyon yöntemi ile kirletici ve zararlı unsurlar taşıyan sülfür gazı arıtılarak soğutma işleminin ardından motorlarda yakıt olarak kullanmaya elverişli metan gazı elde edilecek. Gaz motorlarında üretilen elektrik enerjisi ise doğrudan ulusal elektrik dağıtım şebekesine aktarılacak.

TÜRKİYE İÇİN EKOLOJİK DEĞER 

Öte yandan, Harmandalı’da gerekli yalıtım ve hazırlıklar tamamlandığında, hem büyük miktarda metanın yüksek sera gazı çarpan etkisi ile atmosfere salınması engellenecek hem de toplanan gazlar yenilenebilir enerji kaynağına dönüşecek. Böylece hem İzmir hem de Türkiye için ekolojik ve ekonomik bir değer oluşturulmuş olacak.  90 hektarlık depolama alanında döküme kapatılan 37 hektarlık bölümde rehabilitasyon çalışmasına başlanırken ilk etapta 13 bin 800 adet kazayağı bitkisi, 854 adet katırtırnağı bitkisi, 210 adet limoni servi ve 200 adet yalancı akasya dikildi.

15 MW GÜCÜNDE SANTRAL 

Belediye’nin Harmandalı’da kurmayı planladığı 15 MW enerji üretim kapasiteli biyogaz tesisi, 4 kişilik bir ailenin (Elektrik Mühendisleri Odası verilerine göre) enerji tüketim miktarları göz önüne alındığında, yaklaşık olarak Çiğli ilçesindeki tüm mahallelerin enerji ihtiyacını karşılayabilecek güçte olacak. Yürütülen rehabilitasyon projesi, bölgedeki sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunları da büyük ölçüde ortadan kaldıracak. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları