BİTKİLERLE TEDAVİ…

Enver Olgunsoy 14 Şubat 2019

Enver OLGUNSOY

Kısaca “koku ile tedavi” denebilse de, daha doğrusu “doğal uçucu yağlarla” yapılan tedavi denmesidir. Zira sentetik veya doğala özdeş kokuların, uçucu yağların tedavide yeri yoktur. Onlar sadece koku verirler, ancak canlı DNA izleri taşımadıkları için insan vücuduna yabancıdırlar, tedavi amacıyla kullanılamazlar.

Burun deliklerimiz, mukozasında 10 milyon sinir ucu ile vücudumuz merkezi sinir sisteminin, dış dünyaya açılan, yani dış dünya ile ilişki kuran yegane alanıdır. Koku alma duyusu beş duyumuz içinde görme duyusundan sonra en önemli duyumuzdur. Beynimizin duygu, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen kısmında yer alır. Bu bölgeye duygu merkezi (limbik sistem) denir. Ayrıca 80 milyon civarında burun kılı da bilgi toplar, koku molekülleri bu almaçlara bir anlamda kimyasal bir reaksiyon oluşturarak, limbik sistemi elektriksel olarak etkiler. Limbik sistem duygu, hafıza, yaratıcılık, motivasyon, nefes ve kalp hızı, hazım, otonomik sinir sistemi yöneticisidir. Bilincin etkisi yoktur, bilinç altını etkiler endorfin, seratonin salgılanmasını sağlar.

SÜMERLERDEN BU YANA KULLANILIYOR

Ayrıca koklanan uçucu yağ içerisindeki moleküller, akciğerlere de gider, bronşlar vasıtasıyla kana karışarak vücud biyokimyasını doğrudan etkiler.

Milattan önce dört binli yıllardan, Sümerlerden beri aromatik bitkiler kullanılmaktadır. Hipokrat, Ibnı-sına da koku ile tedaviyi uygulayan tıbbın iki büyük alimidir.

Yapılan çeşitli çalışmalarda kokuların beynin elektriksel aktivitesini etkilediği EEG sonuçları ile ispat edilmiştir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Aromaterapi, sözünü ettiğim gibi ucucu yağlarla, ucucu yağlar da bitkilerin çeşitli bölümlerinin distilasyonu ile elde edilir. Ucucu yağlar bitkinin, ruhu ve kalbi olarak DNA’sı olarak tanımlanabilir. Bitkinin milyonlarca yıllık geçmişini, tüm yaşam enerjisini taşırlar. Bu enerji insan bedeni ile etkileşime geçerek doğal bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olurlar.

Uçucu yağların insan üzerinde çok çeşitli etkileri vardır. Bazıları insanları sakinleştirirken, bazıları doğal antibiyotik etkisi yapar. Antiseptik , antiviral, antibakteriyel etkide olanları da vardır. Bazıları kronik ağrılarla, depresyonla başa çıkmada fayda sağlarken, bazıları dikkat ve konsantrasyonu artırmada etkilidirler.

Aromaterapi birkaç yöntemle uygulanır. Yaygın bir yolu masaj şeklinde olanıdır. Masaj yolu ile kan ve lenf dolaşımı hızlanır, yaşam enerjisi artarken sinir sistemi üzerinde de yatıştırıcı, sakinleştirici etki sağlanır. Koku ile beyin uyarılırken, uçucu yağ molekülleri cilt yüzeyinden geçerek, dermise (alt deri) oradan da kılcal damarlar yoluyla dolaşıma katılır.

DOĞAL SIKIM BİTKİSEL YAĞLARLA İNCELTMELİ

Uçucu yağlar hiçbir zaman direkt olarak uygulanmaz. Mutlaka çeşitli doğal soğuk sıkım bitkisel yağlarla seyreltilerek uygulanmalıdır. Zira direkt uygulandığında tahriş edici olabilir. Sadece lavanta yağı, çay ağacı yağı direkt uygulanabilir. Taşıyıcı seyreltici yağ olarak, üzüm çekirdeği, susam, ceviz yağları idealdir. Bu yağlara yüzde yarım ile yüzde üç arası uçan yağ ilavesi uygun olur. Genellikle de yüzde bir, bir buçuk uçan yağ ilavesi yeterlidir. Ayrıca uçan yağlar krem, jel gibi farklı taşıyıcılarla da uygulanabilir.

Sıcak kompresler halinde de uygulanabilirler. Sırt ağrıları romatizmal ağrılarda etkilidirler. Soğuk kompresler ise daha ziyade akut vakalarda kullanılır. Baş ağrısı, burkulma, incinmelerde son bu yola baş vurulmalıdır.

İnhalasyon yoluyla uygulamada ise iki yol kullanılabilir. 3-4 damla uçucu yağ kaynayan suya damlatılır, baş çevresine bir havlu konularak 2-3 dakika derin nefes alınarak uygulanır. Tekrarlanarak uygulama sürdürülebilir. Ayrıca oda içerisinde yayılımı sağlayabilecek, sıcak buhar verebilen aparatlar da kullanılabilir.

BURUN TÜPÜ UYGULAMASI

İkinci yol ise süper emici materyallere emdirilmiş uçucu yağ, burun tüpü diye adlandırılabilecek küçük uygulama cihazları ile direkt inhalasyon yoluyla burun deliklerine hafifçe sokularak yapılan uygulama olup, buradan uçucu yağ doğrudan burun deliklerimizdeki 10 milyon sinir ucuna, oradan da direkt olarak limbik sistem üzerinden vücudumuza girmiş olur. Burun tüpü uygulaması daha basit ve kolay bir kullanım sunarken kontakt bir etki sağlar. Ayrıca taşıma ve uygulama kolaylığı da sağlamaktadır. Örneğin doğal lavanta yağı emdirilmiş “lavanta burun tüpü” baş ucunuzda en ideal uyku ilacı olarak hazır tutulabilir. Birkaç derin koklama size rüyalar aleminin kapısını rahatlıkla açabilir. Ya da başka bir uçucu yağlar emdirilmiş burun tüpleri iştahınızı keser, ya da baş ağrınızı giderir, bahar alerjinizi giderebilir.

Bu genel aromaterapi bilgisinden sonra, hangi uçucu yağların hangi konuda rahatlama sağlayacağı bilgisini başka yazılara bırakarak, aman koku alma duyunuza dikkat edin diyor, sağlıklı nefesler diliyorum.

Ne demiş büyük padişah Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar kalesi kapısında; “olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”.

Sağlıklı bir nefes gibi mutluluk yoktur. Bunu en iyi nefes almakta zorlanan koah hastalarını izlerken anlarsınız.

Not: Burada sözü edilen lavanta bitkisinin doğru cins olması gerekir.

Lavandula Angustifolia” bitkisinden elde edilen doğal yağ böylesi etkiye sahiptir.

Diğer lavanta cinsleri yeteri kadar böyle bir etki göstermezler.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları