BİRLİKTEN KUVVET DOĞACAK

Toprakla Gelen 13 Eylül 2018

Zeytin ve zeytinyağının iki büyük tarım satış kooperatif birliği Tariş ve Marmarabirlik, güçbirliğini görüşüyor. İki birlik arasında yeni sezonda belli bölgelerde ortak zeytin ve zeytinyağı alımı gibi konular gündeme gelirken, karşılıklı görüşmelerde yurtdışı tanıtım, satış, ihracatı ve iç tüketimin artması konusunda da ortak projeler geliştirme gibi seçenekler yer alıyor.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, yaklaşan sezon öncesi TOPRAKLA GELEN’e özel açıklamalarda bulundu. Üretici maliyetleri artarken, son 3 yıldır zeytin üreticisin para kazanamadığını belirterek, “Üretim esas. Üreticinin üretime devam etmesi için prim desteği gerekli ve rasyonel olmalıdır. Zeytinyağına kilogramda 2 lira, sofralık zeytinde ise 50 kuruş prim verilmesidir” diye konuştu.

SEKTÖR PRİMDE UZLAŞTI

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün prim konusunda büyük bir uzlaşı içinde olduğunu, üretici, ihracatçı ve birliklerin prim konusundaki taleplerini her platformda dile getirdiğini ifade eden Sürek, “Tüketicinin daha uygun fiyata ürün alabilmesi içinde prim önemli bir değer.  Bir diğer konu ise raftaki zeytinyağına yüzde 8 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi. Zeytinyağının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini saymaya gerek yok. Ancak, tüketici mecburen sıhhatli olmayan yağlara temayül ediyor. Devlet ambalajlı üründe, raftaki üründe yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e çekerse, tüketiciyi desteklediğimiz gibi üreticiyi de teşvik etmiş oluruz” dedi.

Üreticinin yerinde sayan fiyatlar nedeniyle geleceğe umutla bakamadığını kaydeden Sürek, “Zeytin aile tarımıdır, Zeytin üreticisi 12 ay ağacına bakar, korur. Kanaatkardır, şükretmesini bilir. Dolayısıyla desteklendiği noktada zeytinciliğimiz gelişmeye ve dünya 3.lüğü hedefine doğru emin adımlarla ilerlemeye devam eder” dedi.

EN İYİ ŞEKİLDE HAZIRLANIYORUZ

Sürek, sezona iyi bir şekilde hazırlandıklarını, Birlik üyesi kooperatiflerde yenileme yatırımlarını gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Bu sezon yaz döneminde yağışların zeytin sineği ile mücadelede sıkıntı yarattığını ve ilaçlama yapılamayan yerlerde zeytin sineği, kurdunun ürüne büyük zarar verdiği bilgisini paylaşan Sürek şöyle devam etti, “Birlik olarak zeytinyağında hedeflerimizi tutturduk. 6 bin 500 ton ürün aldık. Devreden stoğumuz olmayacak. Henüz rekolte tahmin çalışmaları başlamadı. Beklenti konusunda bir yorum yanlış olur.  Yeni sezona da güçlü bir şekilde girmek istiyoruz. Sezonda yeni hamlemiz sofralık zeytinde olacak. Sofralık zeytinde yeni strateji belirledik ve 5 yıllık hedefler koyduk. Bu kapsamda Marmarabirlik ile sinerji yaratacak, Marmarabirlik ile sahada ortak stratejiler yürüteceğiz. ”

HİDAMET ASA- HİLMİ SÜREK

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları