BİN FUTBOL SAHASI ALANA BEREKET GELİYOR

Toprakla Gelen 25 Kasım 2018

İnşası geçen yıl tamamlanan Aktaş Barajı, Ödemiş İlçesi’nde bin futbol sahası büyüklüğündeki araziye can suyu olacak. Barajın devreye girmesiyle 15 bin 800 dekar araziye ilk kez borulu basınçlı sistemle su verilecek. barajda şu ana kadar 7. 5 milyon metreküp bu birikirken, kış aylarında yağışların artmasıyla barajdaki su miktarının 15 milyon metrekübü bulması bekleniyor. 

Baraj ve Sulama Sistemi inşaatlarının tamamen bitirildiğini belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, basınç kırıcı 2 vananın sahaya getirildiğini söyledi. Eker “Vanaları sisteme monte edecek ve en kısa sürede testlerini bitireceğiz. 2019 yılının bahar aylarında herşey hazır olacak ve yaz sezonunda 15 bin 800 dekar araziye ilk kez Aktaş Barajı’ndan su vereceğiz” diye konuştu.

KİL ÇEKİRDEKLİ YARI GEÇİRİMLİ

Ödemiş’in Karaköy Beldesi yakınlarındaki Aktaş Çayı üzerine kurulan barajın gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde inşa edildi. 2013 yılında başlanan gövde inşaatı kapsamında tam 4.79 milyon m3’lük dolgu yapıldı. Temelden yüksekliği 105 metre olan baraj 44.38 milyon m3 su tutma hacmine sahip. Aktaş Barajı Ödemiş  İlçesine bağlı; İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy ve Yeniköy mahalleleri ile Kayaköy Beldesi’ndeki arazileri sulayacak.

YILDA 15 MİLYON LİRA KAZANDIRACAK 

Bölge üreticisinin yüzünü güldürecek proje tamamlandığında dekar başına 959 liralık ek gelir sağlanacak. Bölgedeki arazilerde verim yüzde 40 ile 65 oranında artacak. Çiftçiye 2. hatta 3.ürün alma şansı doğacak. Ürün çeşitliliğini artıracak; yer altı sularının aşırı kullanımıyla ortaya çıkan çevre sorunlarının da önüne geçecek. Aktaş Barajı ve Sulaması Projesi’nin ülke ekonomisine 2019 yılından itibaren ortalama yaklaşık 15 milyon liralık katkı vermesi beklenirken, bin 350 kişiye istihdam olanağı yaratacak.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları