BEYAZ ET DEVİ KATARLILARA MI SATILIYOR

Toprakla Gelen 16 Eylül 2018

NİHAT DELİBAŞI

Yaşadığı mali krizi atlatamayan Keskinoğlu’nun ek konkordato talebi kabul edildi. 10 Haziran tarihinde 3 aylık konkordato talebi kabul edilen şirketin uzatım talebini değerlendiren Akhisar 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, şirket hakkındaki geçici mühlet kararının iki ay süre ile uzatılmasına karar verdi.

GEREKÇE: SATINALMA GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Uzatma kararının gerekçesinde ‘15 Eylül 2018 tarihinden itibaren ise Keskinoğlu A.Ş. İle ilgilenen yatırımcıların bağlayıcı olmayan ilk tekliflerini sunacakları anlaşılmıştır.’ ifadesi yer aldı. Bu durum Keskinoğlu’nun uzun bir süredir Katar ve Brezilyalılara satılmasıyla ilgili görüşmelerde sona gelindiği ve talipli şirketlerin istediği ek süre talebinin kabul edildiği şeklinde yorumlandı.

SEKTÖRÜN ÖNCÜLERİNDENDİ

1963 yılında İsmail Keskinoğlu tarafından küçük bir kuluçkahane ile temelleri atılan Keskinoğlu, Türkiye üretiminin yüzde 9’unu üreten sektörün önemli oyuncularından biri oldu. Yaklaşık 1. 1 milyar lira ciroya ulaşan şirket Akhisar’da birçok tesis kurdu. İstihdam ettiği kişi sayısı binleri buldu. Şirket beyaz et tüketimini artırmak için isim hakkı devri yöntemi (franchising) ile zincir restoranlar ve kendi lojistik firmasını kurdu. Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından ihracatta yaşanan sıkıntılar, rekabetçi iç pazar nedeniyle düşük kar marjı firmayı zorladı. Bu süreçte ismi Tayland merkezli CP, Brezilya sermayeli BRF şirketi ile satınalma görüşmelerinde geçen Keskinoğlu, sonuç alamadı. Bu gelişmeler, 2018 Nisanında dövizdeki hareketlilikle birleşince Türkiye’nin en büyük entegre üreticilerinden Keskinoğlu, haziran ayında hacizlere karşı koruma sağlamak için konkordato talep etti. Talebi yerinde görülen firmaya 3 ay süre tanındı.

ORTAKLIK  GÖRÜŞMELERİ SONUÇSUZ KALMIŞTI

Aldığı 3 aylık konkordato süresi geçtiğimiz günlerde dolan firma, Akhisar 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak ek süre talebinde bulundu. Firmanın talebini değerlendiren mahkeme, 2018/ 362 esas sayılı kararıyla 2 aylık ek süre verdi. Mahkemenin gerekçeli kararında ‘Dosyamıza sunulan Yeminli Mali Müşavir, SMMM ve Avukat’dan oluşan üç kişilik geçici komiser heyetinin rapor ve tespitlerinde şirketin mühlet kararından itibaren ekonomik durumunda bir kısım iyileşmeler olduğunu ancak son kur farklarından dolayı bunun bilançolarına yansımadığı’ ifadesi yer aldı.

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ

Devamında şirketin tüm malvarlıklarının değerinin tespiti için Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankasının görevlendirilerek bağımsız çalışmalara başladığı ve çalışmaların henüz tamamlanmadığı, Şirketin mevkut banka borçlarından kısmen ya da tamamen kurtarılması için varlıklarının satılması çalışmalarının halen devam ettiği ve yerli yatırımcılar için şirketin tanıtım çalışmaları yaptığı ve danışman olarak Yapı Kredi Bankasının çalışmaları yürüttüğü 15 Eylül 2018 tarihinden itibaren ise Keskinoğlu A.Ş. İle ilgilenen yatırımcıların bağlayıcı olmayan ilk tekliflerini sunacakları anlaşılmıştır.‘  denerek hakkında geçici mühlet kararı verilen şirketin büyüklüğü, iyileştirme projesinin tam manası ile ilk sonuçlarının alınamaması dikkate alındığında geçici mühlet kararının 2 ay daha uzatılmasına karar verildiği ifade edildi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları