BELEDİYELER AGROEKOLOJİK TARIM SİSTEMİNİ YAYMALI

Toprakla Gelen 13 Temmuz 2019

 

Prof. Dr. TAYFUN ÖZKAYA

Tarım Ekonomisi Derneği Başkanı

Yeni belediye yasaları ile büyükşehir belediyeleri tüm il çapında tarımsal ve kırsal sorunlarla ilgilenmeye başladılar.

Peki, belediyeler nasıl bir tarım sistemini takip etmeli?

Tarım ve Orman Bakanlığı endüstriyel tarım sistemini destekliyor. Endüstriyel tarım dediğimizde sentetik tarım ilaçlarının, kimyasal gübrelerin kullanıldığı tarımı anlıyoruz. Bakanlık organik tarıma daha çok zenginlere ve dış satıma yönelik bir konu olarak bakıyor. Onların temel anlayışı organik tarımda verimin düşük olacağı gibi çok tartışılır bir varsayıma dayanıyor. Organik tarıma yönelik destekler ise teşvik edici bir düzeyde ve yapıda değil.

İYİ TARIM UYGULAMALARI GERÇEĞİ

Bakanlık “iyi tarım sistemini” de öneriyor. İngilizcesi “good agricultural practices” yani“iyi tarım uygulamaları” iken, kısaltılarak sadece “iyi tarım” deniliyor. Bu bir algı çarpıtmasına yol açıyor. Çünkü “iyi tarım” dediğimiz aslında ne kadar “iyi” çok tartışılır bir konu. İyi tarım aslında endüstriyel tarımın biraz denetimli bir şekli. Genel ve yanlış olan anlayış tarım ilaçları uygun dozda ve hasattan beli bir süre önce uygulandığında sağlık ve çevreye zarar vermeyeceği yönünde ve bu kökten yanlış. Diğer yandan iyi tarımda da organik tarım gibi denetleme şirketlerinden sertifika alınması zorunlu. Bu bir yandan da çiftçinin masraflarını arttırıyor. Bu denetlemelerin yeterince ciddi olmadığı konusunda çokça iddialar var. İyi tarım da bakanlıkça yine yetersiz bir şekilde destekleniyor. Organik ve iyi tarım uygulamalarının oranı çok düşük düzeyde ve çok da büyüyeceği yok. Zaten bakanlık bütün bu sistemlerin birlikte yaşaması gerektiğini düşünüyor.

ÇİFTÇİYİ BORÇTAN KURTARACAK SİSTEM

Belediyelerin agroekolojik bir tarım sistemini kabul ederek yaygınlaşmasına çalışması yararlı olacaktır. Endüstriyel tarım ve aslında bunun bir başka bir sürümü olan “iyi tarım” çıkar yol değildir. Bu sistemler çiftçiyi borçtan kurtarmaz. Çiftçi; gelirinin çoğunu tarım kimyasallarına, şirket tohumlarına, mazota, yeme harcamak zorundadır. Agroekolojik tarım organik tarıma indirgenemez. Ancak onu da içerir. Organik tarım büyük ölçüde sistem içine alınmış bulunuyor.

Dünya köylüler, çiftçiler, balıkçılar ve çobanlarının örgütü olan Via Campesina agroekolojiyi takip etmektedir. Ülkemizde Via Campesina üyesi “çiftçi sendikaları” agroekolojiyi desteklemektedir. Agroekoloji Via Campesina’nın ısrarlı çalışmaları sonucu Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (kısaca FAO) tarafından kabul edilmiştir. Şimdi sorun agroekolojiyi tepeden inme bir şekilde şirketlerin lehine değil, çiftçi ve köylünün lehine uygulamaktır. Ülkemizde ziraat fakülteleri agrekoloji konusunda çok geri kalmıştır. Şimdilerde bazı bölümlerde yetersiz bazı dersler dışında ciddi bir kavrayış yoktur. Hâlbuki 1970’lerde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde bu isimde bir kürsü bile bulunuyordu. Daha sonra endüstriyel tarım sisteminin baskısı ile agroekoloji konusu takip edilmemeye başlandı.

HEM BİLİM HEM UYGULAMA HEM DE

Agroekoloji hem bir bilim, hem bir uygulama hem de bir harekettir. Özellikle Güney Amerika’da çok yaygındır. Dünyada bu konuda çokça çalışma yapılmaktadır. Belediyeler bir plan dâhilinde agroekolojik tarım sistemini yaygınlaştırmalıdır. Yayım açısından uygulanan en etkili yöntem “çiftçiden çiftçiye” (İspanyolca Campesina a campesina) diye isimlendirilmektedir. Endüstriyel tarım veya iyi tarım çiftçileri içine girdikleri bataktan kurtaramaz.


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] TAYFUN ÖZKAYA’nın konu ile ilgili önceki yazısı için tıklayınız […]

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları