BAYBURT’TA SOLUCAN GÜBRESİ YATIRIMLARI ARTIYOR

Toprakla Gelen 24 Aralık 2018

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi ile Bayburt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü destekleriyle kurulan solucan gübreki üretim tesis sayısı 5 oldu.

Vali Ali Hamza Pehlivan, Demirözü İlçesi’ne bağlı Kalecik Köyü’nde Tevil Sağlam tarafından kurulan Solucan Gübresi Üretim Tesisi’nde incelemelerde bulunarak solucan gübresi üretimini yaygınlaştırmaya yönelik başlatılan proje hakkında Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut’tan bilgiler aldı. Vali Pehlivan, Bayburt ilimizde ilk defa uygulanan proje kapsamında Bayburt Merkez’de 1, Aydıntepe’de 3, Demirözü’nde ise 1 kişi olmak üzere toplam 5 üreticiye solucan gübresi üretim tesisi kurulduğunu bildirdi.

Vali Pehlivan, kent genelinde her bir tesiste yıllık ortalama 10 ton olmak üzere toplamda 50 ton solucan gübresi üretimi hedeflendiğini ifade ederek 150 bin lira bütçesi olan proje kapsamında her bir üreticiye 30 bin lira tutarında ve tamamı hibe şeklinde 100 bin adet ‘Kırmızı Kaliforniya Solucanı’, solucanların aktif üretim yapmalarını sağlayacak sürekli akış sistemi ve ilk üç ay için solucan yemi verildiğini kaydetti. Solucan gübresinin üretimde verimliliği önemli ölçüde artıracağına işaret eden Pehlivan, “Organik tarımsal üretim konusunda iddiası olan bir il olarak bu uygulamaları da ayrıca teşvik ediyoruz. İstatistiklere göre ilimizde tarımsal üretim için kimyasal ilaç kullanım oranı Türkiye ortalamasının yirmi kat altında. Bu ve benzeri çalışmaların hayata geçmesiyle bu oran daha da düşecek. Her zaman söylediğimiz gibi bu projelere üreticilerimizin sahip çıkması çok önemli” dedi.  (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları