BANKALAR BİRLİĞİ’NDEN SERALAR İÇİN YENİ KREDİ PAKETİ

Toprakla Gelen 08 Şubat 2019

Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, seralarda yapılan tarımsal üretim arttırılması, yeni seraların kurulması, atıl durumlardaki seraların ekonomiye kazandırılması ve mevcut seraların modernizasyonunu kapsayan yeni kredi paketini açıkladı. Aydın,  “Her durumda 2 yıla kadar ödemesiz dönem vereceğiz. Totalde 7 yıla kadar vade vereceğiz” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğince hazırlanan ‘Reel Sektör Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’ Antalya’da yapıldı. Toplantıya TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, borsa başkanları, 12 bankanın genel müdürleri ve yardımcıları ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Toplantıda, Ziraat Bankası’nın seralarda yapılan tarımsal üretim arttırılması, yeni seraların kurulması, atıl durumlardaki seraların ekonomiye kazandırılması ve mevcut seraların modernizasyonunu kapsayan yeni bir kredi paketi açıklandı.

TARIMSAL ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, 14 bölge toplantısıyla 81 ildeki tüccar ve sanayicilerle bir araya geldiklerini belirterek, reel sektör ve finans sektörü birlikte bütün Anadolu’yu gezdiklerini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, bu toplantı dizilerini Antalya ile bitirdiklerini ifade etti.

Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ise, kredi paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Belirli bölgelerdeki yoğunlaşmayı jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzere Türkiye’nin bütün bölgelerine yaymanın birinci amaçları olduğunu söyleyen Aydın, “Bunu yaparken tarımsal üretimin geliştirilmesini ve artmasını amaçlıyoruz. Kapasitenin arttırılması, üretimin verimliliğinin artırılması ve tarımda sürdürebilirliğin sağlanmasını amaçlıyoruz.  Böyle yaptığımız zaman üretim maliyetleri düşecek, onlar da fiyatlara olumlu yansıyacak daha kaliteli ve nitelikli ürünleri vatandaşlar daha az maliyetle sahiplenmiş olacak. Kredi programı yeni sera yapan herkesi kapsayacak. Halen sera atılsa modernizasyonu, onarımı, tadilatı, el değiştirmesi veya mevcut olanın modernizasyonu onarımı ve tadilatı bütün amaç kapasite ve verimliliği artırmak. Kim bunlar yapmak isterse biz onlara son derece kaliteli finansman sağlamış olacağız” dedi. .

İKİ YILI ÖDEMESİZ OLACAK

Kredi programının iki yıla kadar ödemesiz olarak projelendirildiğini ve toplamda 7 yılı kapsadığını anlatan Aydın, yatırımdan sonra işletme kredisi verileceğini vurguladı. Aydın, “Bütün amacımız ülkedeki üretimin arttırılması, farklı bölgelerde farklı şekilde yapılması ve rekabetin artması. 10 milyon TL’ye kadar olan yatırımlarda Hazine ve Maliye Bakanlığının süspansiyon desteği var.  Yüzde 8. 25 yatırım kredisinin faiz oranı. Bugünkü koşullarda 7 yıl vadeli bir kredi. Yüzde 8. 25 faiz oranını 2020 yılına kadar devam ettireceğiz. İşletme kredilerinde birim maliyetlerini güncelledik. Cari, piyasa koşullarına uygun hale getirdik. Artık bu işi yapanın cebinden para çıkmasın tamamını bu işlemi yapan Ziraat Bankasıyla yerine getirsin diye yapıyoruz” dedi. Aydın, Türkiye’nin bütün bölgelerinde bugünden itibaren kredi uygulamasının başladığını doğal afetten etkilenmiş bütün çiftçilerin kredilerini yeniden vadelendireceklerini ve hasar görmüşse yeniden onarım için kredi vereceklerini sözlerine ekledi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları