BALIN TADI YOK

Toprakla Gelen 29 Eylül 2018

Her yıl ağustos-kasım ayları arasında Aydın ve Muğla bölgelerinde gerçekleştirilen çam balı hasadı devam ediyor. Bu yıl 5 bin tonu Aydın ve çevresinden 10 bin tonu da Muğla ve çevresinden olmak üzere yaklaşık 15 bin ton çam balı hasat edilmesini beklenirken, satışların istenen seviyede gerçekleşmemesi endişe yaratıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Ayhan Özdemir,  “Bal var alıcı yok. Bal maalesef üreticinin elinde kaldı” dedi.

Çam balının anavatanının Türkiye olduğunu ve Dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 90’ının ülkemizde gerçekleştiğini kaydeden Özdemir, “Bu yıl bahar mevsimi arılar için iyi geçmediği için arılar çam balı sezonuna iyi yetişmedi. Özel bir firma tarafından çam balı teneke fiyatı yüzde 25’i peşin yüzde 75’i 4 ay sonraya 360 TL fiyat açıklandı. Bu açıklamanın ardından tüccarlar bal fiyatı açıklayamadı. Dolardaki dalgalanma ve faizlerin yüksekliği nedeniyle bal tüccarlarının, maalesef paralarını ticaret yapmak yerine faize ve dolara bağladığını duyuyoruz. Bu durum bal ihracatını da durdurdu” diye konuştu.

Arıcılığın sadece baldan ibaret olmadığını ve eko sistemin dengesini koruyan ve tarımda devamlığı sağlayan en önemli unsurun arılar olduğunu belirten Özdemir, “Arıların ekosistemin en önemli canlılarıdır. Bu nedenle arıcılık sadece bal ve arı ürünü üretimi olarak algılanmamalıdır. Arıcılığın devamı için arıcıların desteklenmesi şart” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları