BALIKESİRLİ MUHTAR, ÖRNEK KEÇİ YETİŞTİRİCİSİ OLDU

Toprakla Gelen 09 Ocak 2019

Burhaniye ilçesinde, büyükşehir statüsüne geçilince mahalle haline gelen Dutluca köyünde, keçi yetiştiricisi ve Mahalle Muhtarı Hüseyin Yılmaz, 25 yıl önce başlattığı Saanen melezleme çalışması sonucu 1. 5- 2 litre süt veren keçilerini 4 kilo süt verir hale getirdi. Bu sezon 75 keçiden 180 oğlak elde eden Yılmaz, bu güne kadar yurdun değişik yörelerine damızlık satışı yaptı.

İlçeye 9 kilometre uzaklıktaki Dutluca Mahallesinde çocukluğundan beri keçi yetiştiriciliği yapan 52 yaşındaki Hüseyin Yılmaz, 1993 yılında Balıkesir Tarım ve Orman Müdürlüğünden temin ettiği 2 Saanen ırkı tekeyle elindeki kara keçilerde başlattığı melezleme çalışmalarından çok olumlu sonuçlar aldı. Kara keçilerden günlük 1. 5- 2 litre süt alan Yılmaz, ürettiği Saanen keçilerden ise günlük 3. 5-  4 litre süt almaya başladı. Ayrıca ikizlik ve üçüzlük oranı çok yüksek olan keçilerden çok sayıda damızlık üretti. Son seçimlerde Muhtar olan 3 çocuk babası Hüseyin Yılmaz, geçtiğimiz günlerde doğum yapan 75 keçiden 180 oğlak elde etti. İzmir’den Tokat’a kadar yurdun değişik yörelerine damızlık veren Yılmaz, geçtiğimiz yıl kurduğu sağım sistemi sayesinde de işini kolaylaştırdı. Yılmaz, Balıkesir Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliğine de üye oldu.

KARA KEÇİLERİN VERİMİ 2 KAT ARTTI

Saanen keçileri herkese tavsiye ettiğini Yılmaz, “Ben bu keçiciliğe 1993 yılında Balıkesir Tarım Müdürlüğünden 2 tane teke alarak başladım. Elimizde siyah keçiler vardı. Siyah keçilerle melezleme yaptım. Böylelikle bu günlere geldim. Bu hayvanların verimi yüksek. Bizim eski kara keçiler en fazla 2 kilo süt veriyordu. Ama, bunlardan 3-4 kilo, hatta 5 kiloya kadar verenler oluyor. Şimdi şu anda 75 keçiden 180 tane oğlak oldu. İkiz, üçüz ve hatta dördüz filan oldu. Ben bunu, herkese tavsiye ederim. Biz bu işten çok memnunuz Ben bu hayvanlardan çok yere damızlık verdim, İzmir’den Tokat’a damızlık gönderdim” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları