BAKANLIK GERİ ADIM ATMADI, İHRACATÇI ÇARESİZ

Toprakla Gelen 12 Eylül 2018

Ticaret Bakanlığı’nın, un ihracatına getirdiği sınırlama konusunda sektörün 1 aylık geçiş süreci talebi kabul görmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda sektör temsilcileri ile yapılan görüşmede bu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin talimatı olduğu ve DİR (Dahilde İşleme Rejimi) kapsamındaki un ihracatına yasağın aynen devam edeceği bildirildi.

Ticaret Bakanlığı,  geçtiğimiz hafta içinde internet sitesinden yaptığı yazılı açıklama ile yurt içinde yaşanan fiyat dalgalanmalarını gerekçe göstererek, DİR (Dahilde İşleme Rejimi) kapsamı un ihracatına sınırlama getirildiğini ilan etmişti. İnternet sitesinde, “Son dönemde yurtiçi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı, Bakanlığımızca İhracat Rejimi Kararında değişiklik yapılarak DİR dışındaki un ihracatına yeni düzenleme getirilmiştir. DİR dışında gerçekleşen un ihracatımıza sınırlama getirilmiştir. Sınırlama getirilen un ihracatının payı, ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 1’ini oluşturmaktadır. Düzenlemenin temel amacı yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicimizi korumak ve spekülasyonun önüne geçmektir. Bahse konu düzenleme geçici olup, fiyat istikrarının sağlanmasını müteakip sona erdirilecektir” ifadesi ile duyurulan yasak sonrası sektör büyük şok yaşamıştı.

Sektör temsilcileri yaptıkları un ihracatına yasak sonrası TOPRAKLA GELEN’e yaptıkları açıklamada yasağı doğru bulduklarını ancak ihracat bağlantısı olan firmalara 1 aylık ek süre verilmesi talebini gündeme getirmişlerdi. Sektör temsilcilerinin talebi üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı’nda 11 Eylül Çarşamba gerçekleşen konu ile ilgili toplantıda alınan yasak kararından geri dönüşün olmayacağı kesin bir dille ifade edildi. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin talimatı olduğu belirtilen toplantıda düzenlemenin temel amacının yurt içi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonların önüne geçmek olduğu ve fiyat istikrarının sağlanmasının ardından yasağın sona erdirileceği vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

Yürürlükteki mevzuata göre sanayiciler, isterlerse hammaddeyi iç piyasadan temin edip, ihracatı gerçekleştirdikten sonra  DİR kapsamında gümrüksüz ithalat yapabiliyorlardı. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan yüksek oranlı artışın, DİR kapsamında ihracatı cazip olmaktan çıkarması üzerine, un sanayicileri yurt içinden temin ettikleri buğdayı işleyerek ihracat taahhütlerini yerine getirmeye başlamış, bu durum azalan rekolteyle birlikte un fiyatlarında artışa neden olmuş, Ticaret Bakanlığı da ağustos ayında düzenlediği toplantıda un ve makarna ihracatçılarına, ihracatlarını DİR kapsamında ithal ürünlerle yapması yönünde telkinde bulunmuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları