BAKAN PAKDEMİRLİ’YE AĞIR ELEŞTİRİ…

Toprakla Gelen 26 Eylül 2018

 

 

İLGİLİ HABER http://topraklagelen.com.tr/zeytinyagi-rekoltesi-aciklandi-193-bin-ton/

 

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, 20018- 2019 sezonu zeytin ve zeytinyağı rekoltesini açıkladığı toplantıda kullandığı “Zaman zaman Yunan Adaları’na gidiyorum hediyelik eşya almıyorum. Girit yağı alıyorum, kahvaltıda yiyorum ve mutlu oluyorum” ifadesine sert tepki gösterdi.  Sındır, “Tarıma yakın bir kişiden daha farklı bir söylem duyacağımızı beklerdim. Tarımda yerli ve milli üretim diyeceksin, ardından bir Yunan Adası’ndan aldığın zeytinyağını kullanmaktan duyduğun memnuniyeti dile getireceksin. Böyle Bakanlık, böyle yerlilik, böyle millilik olmaz” dedi.

BİNLERCE YILDIR BU TOPRAKLARDA

Sındır, ayrıca Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin kurucu yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra 3 yıl boyunca sayman üyeliğini yürüttüğünü hatırlatarak, “Zeytin ve zeytinyağı kadim topraklarımızın çok nadide bir ürünüdür. Bin yıllardır bu coğrafyada bilinen tüketilen bir meyve suyudur. Bir İzmirli olarak, zeytinyağından İzmirliler dışında anlayan yok ifadesinden de ayrıca üzüntü duydum. Ayıp etmiş” dedi.

AYVALIK’IN MEMECİK’İN NESİ VAR?

Bakan Pakdemirli’ye bir tepki de TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi’den geldi. Çiftçi, “Bakan Bey’e sormak istiyorum. Bizim, Ayvalık zeytinyağımızın, Memecik’imizin nesi var ki? Kendi zeytinyağlarımızı beğenmiyor mu? Damak tadına uymuyor mu? Yerli ve milli olacağız söylemini dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, Türkiye Cumhuriyeti’nin değil de bir başka ülkenin Tarım Bakanı da bizim mi haberimiz yok. Bu beyanatın neresi yerli ve milli tarım politikası ile örtüşmektedir sormak isterim. Sayın Bakan, daha dikkatli bir dil kullanmalı” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları