BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN BİRLİKTE ÇALIŞMA VURGUSU

Toprakla Gelen 22 Eylül 2018

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’yi makamında ziyaret etti. Eskiyörük görüşmede tarım sektöründe kronikleşme sinyalleri veren sorunlarla ilgili görüş ve önerilerini dile getirirken Bakan Pakdemirli ise, başarılı kooperatiflerden yola çıkarak iyi örnekleri çoğaltmanın yolunu bulacaklarını söyledi. 

Tire Süt Kooperatifi Bakanı Mahmut Eskiyörük, Bakan Pakdemirli ile görüşmesinin verimli geçtiğini ve Ankara’dan umutlu döndüğünü ifade ederek başta süt sektöründe yaşanan sıkıntılar olmak üzere, kronikleşen sorunlara yönelik çözüm önerilerini gündeme getirdiğini kaydetti.

SÜT VE ETTEKİ SIKINTILARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Eskiyörük görüşmede sütte yem desteği konusunda , “Soğuk süt taban fiyatı (1 kg kesif yem fiyatı X 1,3 – Süt Destekleme Primi) olacak şekilde formüle edilerek, rakamlar her üç ayda bir güncellenerek aradaki fark süt veya yem primi olarak üreticiye ödenmeli. Aksi halde halen 1 litre süt ile 1 kilo yem alamayan üreticinin ayakta kalması mümkün olmayacak. Ayrıca yemde uygulanacak KDV ile kayıtlı sistem devlete kaynak yaratacaktır.  Et ve Süt Kurumu (ESK) kanalıyla uygulanan Tozlaştırma Müdahalesi sürekli olmalı. Projenin amacında sürmesi için Süt Tozu Alım Fiyatı, sütün öncelikli olarak sanayiciye gideceği şekilde soğuk süt taban fiyatından yüzde 2 düşük tutulmalı, Tarım Bakanlığımız, Tarım Kredi Kooperatifi veya ilgili örgütler kanalıyla Konya ve İzmir’de süt tozlaştırma tesisi kurup üreticinin satamadığı sütü alarak piyasayı regüle edebilmeli” önerilerini gündeme getirdim. Kırmızı ette ise 2018/21 Nolu tebliğe göre 200 kg üzerine 250 TL Kırmızı Et Primi verilmekte. Sığırların erken kesimini önlemek için karkas ağırlığı 300-400 arasına 1 birim, 400 kg üzeri olanlara 2 birim teşvik edici destek uygulanmalı.
Süt ırkı olan Holstain cinsi inekler etçil ırkla melezleme teşvik edilerek et-süt miktarı arasındaki dengesizlik giderilmeli şeklindeki görüşlerimizi sundum” diye konuştu. 

Mahmut Eskiyörük ayrıca meraların ıslah edilerek yem bitkisi üretimine yönelik tarımsal örgütlere tahsis edilmesi, aşırıya kaçan ithalat politikasından vezgeçilmesi ve kooperatifleşmenin güçlendirilmesine yönelik de çözüm önerilerini de Bakan Dr. Bekir Pakdemirli’ye ilettiği bilgisini paylaştı.

Görüşmede üreticiyi ezdirmeyecekleri konusunda kararlığını vurgulayan Bakan Pakdemirli ise beraber iş yapma yollarını öğrenmek gerektiğini, başarılı kooperatiflerden yola çıkarak iyi örnekleri çoğaltmanın yolunu bulacaklarını söyledi. 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları