BAHAR GELİYOR, YENİLENME ZAMANI

burcuesmer 19 Şubat 2019

Burcu ESMER

FİZYOTERAPİST- KLİNİK PİLATES UZMANI

Lamira Sports Klinik Pilates Stüdyo Sağlıklı Yaşam Koçluğu

Bahar geliyor, kış mevsiminden çıkıyoruz. Havalar ısınıyor, gün ışığından faydalanma imkanımız artıyor. Bugünkü yazımızın konusu doğanın bu hızlı değişimine vücudumuz en kolay nasıl uyum sağlayacağı olacak.

Vücudun mevsimsel değişimlere adaptasyonu için öncelikle her bedenin kendine özel olduğunu bilerek dikkatli olmalıyız. Vücudumuz her şekilde mevsim geçişlerine uyum sağlayabilecek bir düzene sahipken, bizimde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var bu durumda.

Öncelikle gün uzunluğundaki  değişiklikler, güneşten faydalanma süremizin artması, değişen hormonal durumlar ile birlikte hareket etme isteğimizin yanı sıra iştah artışını da gözlemlemek mümkündür.

EGZERSİZ VE BESLENME DENGESİ

Bu noktada önemli olan egzersizle beslenme dengesini korumaktır. Kontrolsüz beslenme, hareketsizlikle birleştiğinde bu durumun ciddi sağlık problemlerinden biri olan kilo artışı ve obeziteye, metabolik hastalıklara uzanacağı bilinmelidir.

Beslenme kontrolünü, bedenimizi aşırı yormayacak, kontrolsüz ve bir anda yüklemeli egzersiz sistemleriyle yormak yerine, vücudumuzun dengesini bir anda zorlamayacak ideal şiddette sağlıklı bir egzersiz modeliyle desteklemek en doğrusu olacaktır.

Bu noktada klinik pilates, en uygun egzersiz sistemidir. Koruyuculuğu, tedavi etme özelliği, formda tutma özelliği bilinen bir gerçektir.

HAREKETE GEÇME ZAMANI

Baharla birlikte açık havada yürümek, sevdiğimiz aktiviteleri yapmak, güneşten faydalanmak, kuşların sesini dinlemek iyi bir gelir insana, iyimser oluverir insan baharla, huzur bulur, daha çok sever kendini, bitkileri, hayvanları…Daha iyimser bakar daha önce üzüldüğü, gerildiği olaylara…Kısaca, bakar yeniler insanı, tazeler, ısıtır, iyi gelir, iyi baktırır evrene…

Bahar ne güzel geliyor, geldi derken birde bahar yorgunluğu vardır ya, kendini gösterir, getirdiği güzelliklerin yanında.

Kendimizi yorgun hissedebilir, yorgunluktan kolumuzu kaldırmak dahi isteyemeyebiliriz. Uykusuzmuş gibi dolaşabiliriz. Ama bir yandan bahar coşkusu tüm güzelliğiyle saracaktır dört bir yanımızı.

Güneşsiz geçen kış mevsimi, insan vücudunu, sağlıklı bir kemik yapısı için gerekli olan D vitaminine hasret bıraksa da, baharla gelen, güneş içimizi ısıtır ve gelen D vitamini alımını destekler böylelikle.

Bahar yorgunluğunu yoğun hissediyor musunuz?

Bahar coşkusu ve bir yandan bahar yorgunluğu gerçeği herkesin farklı oranda hissettiği ve etkilendiği yorgunluk, halsizlik, uyku hali, isteksizlik ve eklem ağrıları ile kendini gösterir.

Peki bahar yorgunluğundan nasıl minimal düzeyde etkileniriz?

Sağlıklı mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek, yeterli protein ve vitaminin yanı sıra bol sıvı almak, kaliteli ve yeterli uyku düzenini sürdürmek; bir anda yüklenmeden, uygun düzeyde egzersiz yapmak, açık havada yürüyüş ve esneklik egzersizleri yapmak bu süreci minimal etki ile geçirmemizi sağlayacaktır.

Baharla gelen sıcaklık ve güneş insanın içini ısıtır, duygularını ısıtır; hayaller yeşerir, insana neşe ve keyif verir bu mevsim.

Hipokrat derki; “Bahar mevsimi bedenin terazisidir. Bünyedeki her bir zararlı maddeyi ortaya çıkarır ve onu tartarak bildirir. Akıllı olan, bu tartıyı öğrenir, ağır ve ya hafif durumu farkeder ve bunu giderir.”

Bahar sevinciyle dolup taşan enerjinizin harekete dönüştüğü aktif ve canlı bir bedenle sağlıklı bahar hoşgeldin…


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları