BAĞ BUDARKEN, FİDANCI OLDU

Toprakla Gelen 29 Mart 2019

Manisa’nın yaş üzüm ihracat merkezi Sarıgöl’de bir üretici budanan üzüm bağlarından topladığı çubukları yeniden toprakla buluşturarak kaliteli asma fidanları yetiştiriyor. 8 yıl önce amatör olarak bağ çubuğu yetiştiren 62 yaşındaki Sabri Birgül bugün 4’ü serada 4’ü açık alanda olmak üzere toplam 8 ayrı yerde 40 bin bağ çubuğunu fidana dönüştürdü. 
Sekiz yıldır çeşitli üzüm çeşitlerinin budanan dallarından yetiştirdiği fidanların hepsinin sertifikalı olduğunu ifade eden 62 yaşındaki Sabri Birgül, “Sekiz yıl önce üzüm bağlarında budama yapılırken, kaliteli çubuklardan toplayıp, evimde küçük bir serada bağ çubukları yetiştirdim. Şimdi dördü serada ve dördü açık alanda toplam sekiz ayrı yerde bağ çubukları yetiştirdim” dedi. 

İLÇE TARIM VE BAĞCILIK ARAŞTIRMA KONTROL EDİYOR

Yetiştirdiği bağ çubuklarının Sarıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bağcılık Araştırma tarafından kontrol edilerek kaliteli bağ çubukları yetiştirdiğini ifade eden Sabri Birgül, “Açık ve kapalı alanda 40 bin adet 15 türden üzüm çubuğu bulunmakta. Bunların yüzde 70’i şimdiden satıldı. En çok Sultaniye, Red Globbe, Thomson üzümlerin çubukları satıldı. Sarıgöl ve çevresinde eski türlerden olan üzüm çubukları da var” dedi. Sekiz yıldır, bağ çubuğu yetiştirdiğini anlatan Birgül, “Bağların budamaları başlandığında çeşitli üzüm bağlarından kaliteli çubukları toplayıp, seralarda torbalama yaparak yetiştiriyorum. Atılacak olan çubuklar fidana, fidanlar da kaliteli üzüm yetiştiren bağlara dönüşüyor” diye konuştu. (İHA) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları