AYDINLI ÜRETİCİLER, BÜYÜKŞEHİR’E MİNNETTAR

Toprakla Gelen 07 Aralık 2018

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Aydın’da verimli ve bakımı kolay sakız ırkı koyunların sayısının artmasını sağlamak için başlattığı sakız koçu desteklemesinden yararlanan üreticilerin yüzleri gülüyor. İlk kuzularını geçtiğimiz aylarda almaya başlayan üreticiler, koyunlarının kuzulama oranlarının arttığını belirtirken bazı üreticiler sakız koyunlarının verimini gördükten sonra saf sakız koyunu üreticiliğine başlama kararı aldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Koçarlı’daki sakız koyunu üretim çiftliğinde yetiştirilen sakız koçlarıyla ilk olarak Koçarlı’daki üreticiler desteklendi. Uygulamadan alınan başarılı sonuçlardan sonra Aydın il genelindeki üreticilerin desteklenmesine başlandı. Bugün Aydın’ın dört bir tarafındaki üreticiler Büyükşehir Belediyesi’nin sakız koçu desteklemesiyle verimli sakız koyunlarının üretimini yapıyor. Üreticiler kendi koçlarını koçu olmayan ya da sakız koyunu almak isteyen üreticilere de vererek onların da verimli sakız koyunu elde etmelerini sağlıyorlar. Koç desteklemesi yapılan üreticilerin kuzularınaysa Ege Et tarafından alım garantisi verildi.

Koçarlı’nın Boydere Mahallesi’nden Mustafa Yıldırım, uzun yıllardır koyunculuk yapan bir Aydınlı. 20 yıldan fazla zamandır koyunculuk yapan 4 çocuk babası Mustafa Yıldırım, bütün geçimini koyunculuktan sağladığını söylüyor. Gereken belgeleri tamamlayarak Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduğunu ve kendisinin de koç desteklemesinden faydalandığını söyleyen Yıldırım, “Şimdiye kadar sakız koçundan 6 kuzu aldım. Hepsi gebe olan diğer koyunlarımdan da şubat sonuna kadar 70-80 arasında kuzu almayı bekliyorum. Şimdiye kadar doğan kuzularımdan çok memnunum. Geçmişte bir arkadaşımın da sakız koyunları vardı. Onun koyunlarını gördükçe imreniyordum. Sütün en az olduğu zamanda bile günde 1,5 kilogram süt veriyorlardı. Koyunları üçüz, dördüz doğuyordu. Biz de ümit ediyoruz ki Özlem Başkan’ın verdiği koçtan böyle faydalanırız. Elimizdeki koyunlar doğumdan doğuma sakız olmaya başlayacaklar, onları bekliyoruz. Özlem Başkan’a her zaman teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun” diye konuştu.

BİBERONLA  BESLEDİ

2007’de evlenmelerinden bu yana koyunculukla uğraşan Ömer-Esma Aktaş çifti de Büyükşehir Belediyesi’nin koç desteklemesinden yararlanan üreticilerden. Koyunculuğu kendisinin yapmak istediğini ve biberonla beslediği kuzularla koyunculuğa başladıklarını söyleyen Esma Aktaş şu anda Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği koçla birlikte 21 koyunlarının olduğunu söylüyor. Bunların yanı sıra koçu aldıktan sonra 11 tane kuzu aldıklarını söyleyen Aktaş, gebe hayvanlarının da 20’den fazla kuzu beklediklerini söylüyor. Ömer Aktaş, sakız koçunun sürüsüne katkısını şu sözlerle anlattı: “Önceki koçta kuzularımız bu kadar gelişkin olmuyordu. Boyutları birbirinden farklı, dengesiz oluyordu, çok küçük kalıyorlardı. Sakız koçunu aldıktan sonra kuzularımızın hepsi aynı ayarda doğuyor. İlk kez sakız koyunu yetiştiriyoruz. Geçen yıla göre değerlendirdiğimizde bu yıl iyi olacağını düşünüyoruz.”

ÖZLEM BAŞKAN’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin koç desteklemesinin çok yerinde olduğunu söyleyen Ömer Aktaş “Kendi başımıza bir koç almaya kalksak en az 3 bin lira. Aylığı olmayan birisi için 3 bin lira çok yüksek bir rakam. Koyunculuk ancak böyle desteklemelerle gelişebilir. Geçen yıl koçumuzu satmak zorunda kalmıştık. Koçumuz yoktu, alacak durumumuz da yoktu. Özlem Başkanımız sağ olsun, Büyükşehir Belediyesi’nin koç desteği tam zamanında geldi, yoksa koç alamayacaktık. Üstelik Büyükşehir Belediyesi’nin veteriner hekimleri arada gelip koçumuzu kontrol ediyorlar, bu da çok güzel” diyor.  Koçunu koyunları olan komşularına da verdiklerini, onların da sakız koyunu üretmelerini sağladıklarını söyleyen Aktaş “Köyümüz küçük. Bazı arkadaşlarımın 5 koyunu var ama koçu yok. Koçu onlara verip bu verimli ırktan onların da yararlanmalarını sağlıyoruz” derken, asıl merak ettiğinin ise yeni koyunlarının süt verimi olduğunu belirtiyor.


Ömer Aktaş “Kendi koyunlarımın süt verimi hiç yok. Koyunlarım kuzuları ayırdıktan sonra süt vermeyi kesiyorlar. Sakız ırkının süt verimi ise daha yüksek. Yeni koyunlarımızdan daha fazla süt almayı bekliyoruz. İlk defa sakız koyunumuz olacağı için yaşayıp göreceğiz” derken, Esma Aktaş da “Sütümüz sadece bir ay oluyordu. Sakız koyunlarından daha fazla süt alarak daha fazla peynir yapıp kazancımızı artırmak istiyoruz” diyor. Esma Aktaş geçimlerini koyunlarıyla sağladıklarını belirtirken “Koyunculuk sütüyle, yünüyle bizi geçindiriyor. Bazen tek bir kuzu bile satıp ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Çocuklarımızı da buradan kazandığımız parayla okutabiliyoruz” diyerek koyunculuğun kendileri için önemini anlatıyor.


ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Yıllardır besicilik yapan Koçarlı’nın Büyükdere Mahallesi’nden Hüseyin Oruç,  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun desteği ile dar gelirli üreticiye umut olarak çok güzel bir iş yaptığını söyledi. Oruç, “Bu proje 4 senelik bir proje. Bugün 2 dişi 1 erkek sakız koyunu alanlar 4 senenin sonunda yaklaşık 50 koyuna sahip olacaklar. Bu 50 koyun da dar gelirli bir aile için iyi bir gelir kapısı olur. Başkanımız dar gelirli aileler için çok güzel bir proje yaptı. Normalde beyaz koyunların 15-16 kilogramlık kuzuları 500- 600 liraya alınabiliyor. Bunun yanı sıra sakız koyunlarının aynı ayardaki kuzusunu bin 500 liradan aşağı alınamaz. Çünkü sakız orijinal ve özel bir ırk. Damızlık, verim için başka üreticilerdeki beğendiğim sakız koyunlarını almaya devam ediyorum. Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na bizi bu verimli ırkla tanıştırdığı ve üretimimizi bu ırka yönlendirdiği için çok teşekkür ederiz.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları