AYDIN’IN EN MEŞHUR EFELERİ: İNCİR, KESTANE, ZEYTİN

Toprakla Gelen 11 Ocak 2019

Türkiye tarımının başkenti olarak adlandırılan Aydın, Nazilli’de 10-13 Ocak tarihleri arasında, Elit Fuarcılık Hizmetleri tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Exponaz Agro Nazilli Tarım Fuarı, 96 firma 450 marka ile Eşref Özel Çok Amaçlı Kapalı Alanı’nda başladı.

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Necdet İzgü, Nazilli Tarım Fuarı’nın Nazilli çiftçisi ve Nazilli üreticisi için çok büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek, Nazilli’de tarımın bundan böyle çok daha bilimsel ve çok daha teknolojik yapılacağını söyledi. Fuarların birer deneyim, bilgi ve teknoloji paylaşım yeri olduğunu belirten İzgü, “Bölgesel ürünlerimizin tanıtımında fuarımızın önemi çok büyük. Bunun yanında çiftçimizin yeni teknolojilerle tanışmasında, üretim maliyetlerini düşürmesinde işlerine yarayacak alet ve ekipmanlarla tanışmasında büyük fayda sağlıyor. Bu da bizi, fazlasıyla memnun ediyor. Biz iki yıl öncesine kadar çiftçilerimizi fuarlara götürürken bugün fuarları onların ayağına getirmek de bizi ayrıca gururlandırıyor” dedi. İzgü, Nazilli tarımının Türkiye’nin yüz akı olduğunu da söyleyerek, “Aydın bildiğiniz üzere efeler şehridir. Aydın’ın efeleri meşhurdur ancak en meşhurları ise başta incir, kestane ve zeytindir. Pamuk ise yarenimizdir. Dünyanın en kaliteli incirlerinin üretildiği yer burasıdır. Rekoltesi en fazla olan, dünya üretiminin yüzde 60’ını karşılayan yer Aydın ve özellikle Nazillimizdir. Buranın hava koşulları, iklimi, ürünleri her şeyin en iyi şeklide yetişmesini sağlayan ortamı sunuyor. Dolayısıyla burada yetişen her ürün çok özel oluyor” dedi.

MUZ ÜRETİMİ YAYGINLAŞIYOR

İzgü son olarak önümüzdeki günlerde artık pazarlarda, marketlerde Nazilli’de üretilen muzlara da rastlanılabileceğinin müjdesini vererek, “Nazilli’de incir, kestane, zeytin ve pamuğumuzun yanı sıra 18 farklı ürünle çok önemli bir yelpazeye sahibiz. Ancak ben buradan bir de müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki günlerde pazarlarımızda, marketlerimizde insanlarımız Nazilli muzları ile de karşılaşacaklar. Bunun için uygun ortam ve koşulları sağlayan çiftçilerimiz üretimlerine başladı hatta ilk mahsullerini de aldılar” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları