AYDIN’DA PORTAKAL HASADI BAŞLADI

Toprakla Gelen 11 Aralık 2018

Mandalinada ürünün önemli bir kısmını Akdeniz meyve sineği nedeniyle kaybeden narenciye üreticisi portakal da ürün kaybına uğramamak için hasada erken başladı. Portakal toplama işinde çalışan kadınlara 60-80 TL , erkeklere de 100-120 TL civarında gündelik yevmiye verilirken artan girdi maliyetleri üreticiyi zorluyor.

Kuyucak ilçesinde portakal hasadına başlayan çiftçilerden Ahmet Kurban, birlik olamayıp kooperatif sistemini hayata geçiremeyen çiftçilerin bu yıl da aracıya çalışmak zorunda olduğunu belirterek tarladan 30 kuruşa alınan portakalın bu yıl da pazar tezgahına ulaşıncaya kadar 1,5-2 TL’ye ulaştığını her zaman üreticinin değil aracının kazandığını söyledi.

REKOLTE İYİ FAYATLAR DÜŞÜK

Bu yıl rekoltenin iyi olduğunu ancak, Akdeniz meyve sineği zararlısı nedeniyle mücadele şartlarının hem zor hem de masraflı olduğunu belirten Ahmet Kurban, narenciye yetiştiricisinin meteoroloji raporları doğrultusunda hasat sezonuna erken başladığını söyledi. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü durumlarda narenciyeye soğuk vurduğunu belirten Ahmet Kurban, “Hava sıcaklığı eksiye düşmeden hasada başladık. Şu anda fiyatlar 30 kuruş ile 1 lira arasında değiştiği için imkanı olan herkes ürününü toplayıp depoda saklıyor. Mevcut fiyatlarla satışı yapılan ürün üreticisinin mazot, gübre ve işçilik maliyetini bile karşılamaz” dedi.

MALİYETLER ZORLUYOR

Elmas Yaprak isimli üretici ise geçen yıllarda toptan kilosu 1.5 TL’ye satılan portakalın bu yıl toptan 50 kuruşa satıldığını belirterek “Bizim maliyetler her geçen gün artıyor, ürün fiyatı ise düşüyor. Emeğimizin karşılığını alabilmemiz için fiyat 1.5 TL olmalıdır. İşin garip tarafı bizden 50 kuruşa alınan ürün pazar tezgahında 2- 2.5 TL’ye tüketiciye ulaşmasıdır. Aradaki bu fark kapatılmadıkça ne üreticinin ne de tüketicinin yüzü güler. Bizler Türkiye’nin en kaliteli ürününü yetiştiriyoruz ama üretici de tüketici de mağdur. Türkiye’de her zaman aracı kazanıyor. Bu sisteme son verilmelidir” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları