AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜRETİCİYE YEM SATIŞINA BAŞLIYOR

Toprakla Gelen 01 Ocak 2019

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, et ve sütten sonra, son bir yılda yüzde yüz zamlanan yeme de el attı. Aydınlı üreticiler artık hayvanları için olmazsa olmaz olan yemi, Ege Yem’den piyasadan yüzde 10 daha ucuza temin edebilecek.

Aydın’da hem üreticileri desteklemek hem de tüketiciye hijyenik, kaliteli ve ekonomik yerli etle buluşturmak için Ege Et’le bir başarı hikayesine imza atan Aydın Büyükşehir Belediyesi, bu tutumunu yemde de sürdürüyor. Et ve süt üreticisinin en büyük girdi kalemi olan yemde de “kaliteli, güvenli, ekonomik” sloganıyla yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, bir ay içerisinde yem satışına başlıyor. Üreticiler Ege Yem’den piyasaya göre yüzde 10 daha ucuza süt yemi, besi yemi ve arpa ezmesi tedarik edebilecek. Projeye 2 bin 500 ton yemle başlanıp ihtiyaca göre bu miktar artırılacak.

TÜM ÜRETİCİLERE SABİT FİYATTAN

Tüm üreticilere sabit fiyattan satış yapılacak olan Ege Yem’de böylelikle küçük üreticilerin de eşit şartlarda rekabete katılması sağlanacak. Amaçlarının özellikle çok zor durumdaki küçük üreticiyi desteklemek olduğunu söyleyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Bütün üreticiler artan yem maliyetlerinden dolayı zaten zor durumda. Fakat küçük üretici bunu daha fazla yaşıyor, küçük üreticinin hali perişan. Biz de her üreticiye aynı fiyattan yem satışı yaparak, hayvanlarından elde ettiği gelirle evini geçindiren, çocuğunu okutan küçük çiftçimize destek olmak istiyoruz. Şu anda küçük üretici çok fazla artan yem maliyetlerinden dolayı üretimini sonlandırmaya başladı. Buna Aydın’da dur diyeceğiz” diye konuştu.

MALİYET DÜŞÜŞÜ HERKESE FAYDA 

Amaçlarının Aydınlı üreticilerin ve tüketicilerin kazanması olduğunu ifade eden Çerçioğlu “Üreticimizin maliyetleri düşmeden, tüketicimiz ekonomik et ve süte ulaşamaz. Bunun yanında üreticimiz para kazanmalı ki hayatını ve üretimini devam ettirebilsin. Görüldüğü gibi öncelikle üreticinin maliyetlerini aşağıya çekmemiz gerekiyor. Biz yerel yönetim olarak üreticimizin üzerindeki yükü hafifletiyoruz. Kazanan hepimiz oluyoruz” dedi.  Daha önce benzer modeli Ege Et’te uyguladıklarını ve sonuçlarını tüm Türkiye’nin gördüğünü belirten Çerçioğlu “Bizde proje bitmez. Ege Et modelinde aracıları ortadan kaldırıp doğrudan üreticiden alım yaptığımız için üreticimiz hayvanını ederinde satabildi ve daha fazla kazanmaya başladı. Bugün Ege Et yüzlerce üreticiyle çalışıyor ve hepsi çok memnun. Benzer modeli yemde de uygulayarak üreticilerimize bir destek daha vermiş oluyoruz. Kazanan hem üreticiler oluyor, hem de biz tüketiciler” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları