ATSO’DAN ZEYTİNE PRİM TALEBİNE DESTEK…

Toprakla Gelen 28 Eylül 2018
Üretici ve ihracatçının üzerinde uzlaştığı zeytinde prim talebine bir destek de tüccardan geldi. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, zeytine prim desteği istedi. Ulusoy, “Eğer zeytine pirim kararı uygulanırsa hem üretici rahat bir nefes alacak hem Türkiye’nin küresel pazarda rekabet gücü artacak” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Çevre ve İklim Değişikliği Kurulu, zeytine pirim desteği verilmesi kararı aldı. Kurul Başkanı Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, “Aldığımız bu kararı ilgili bakanlıklara ilettik. Eğer zeytine pirim kararı uygulanırsa hem üretici rahat bir nefes alacak hem Türkiye’nin küresel pazarda rekabet gücü artacak” dedi.

Başkan Dr. Ulusoy, yatırımlarla sürdürüldüğünü belirterek, üreticinin zeytine prim desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Türkiye’nin zeytin ihtiyacını karşılamak üzere Akhisar’ın 15 milyon ağaç ile daha çevreci üretim gerçekleştirdiğini ancak üreticinin “zeytinyağına” prim desteği olmasına karşın hammaddesi zeytine desteğin henüz verilmemesi nedeniyle beklenen sıçramayı yapmakta zorlandığını belirtti. Akhisar’ın tarım ve sanayiyi yeşil ekonomiyle birlikte sürdürülebilir ekonomi üzerine inşaa eden ender kentlerden biri olduğuna değinen Ulusoy,  “Sofralık zeytin yetiştirmek ciddi bir mücadele gerektiriyor. Zamanında sulama yapılmalı, zamanında ilaçlama olmalı, hava iyi gitmeli. Çilesi çok. Bu nedenle pirime ve desteğe ihtiyaçları çok fazla. Bütün bakımlarını eksiksiz getiren üreticiye bu destek verilmeli” dedi.


Zeytinin gelecek nesiller için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden başkan Dr. Ulusoy “Sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için zeytin ve zeytinyağını doğru zamanlarda kullanmamız lazım. Bu nedenle TOBB Çevre ve İklim Değişikliği Kurulu’nda konuyu gündeme getirerek pirim desteği için karar aldık. Bu bir temenni kararı niteliğinde. Bu kararımızı ilgili bakanlıklarımıza sunup, üreticinin hasretle beklediği zeytine prim desteğinin verilmesi için tüm girişimlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde 193 bin ton zeytinyağı rekoltesi beklendiğini açıkladığı toplantıda 423 bin tonda sofralık zeytin rekoltesi tahminini dile getirmişti. Öte yandan başta Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği ile Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği olmak üzere sektör temsilcileri zeytine prim talebinde bulunmuşlardı.

Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları