ATA’MIZ 90 YIL ÖNCE DOĞRUYU BULMUŞ, AMA…

Toprakla Gelen 29 Mayıs 2019

İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Umut Okan, kırmızı et sektörünün üretim ve satış kanallarında büyük sıkıntı yaşandığını söyledi. Konuşmasında 1925 yılında kurulan Atatürk Orman Çiftliği’ni ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk ile çiftliğin kahyası arasındaki konuşmayı örnek gösteren Okan, “Çiftliğin kahyası anlatıyor videoda “Paşam diyor, simental inek hem et hem süt verimlidir” diyor. Aslında o dönemde doğruyu bulmuşuz. Atamız doğru bulmuş ama 90 yıldır neredeyiz bilmiyorum” dedi.

20 yıldır sektörde olduğunu ve bu dönem boyunca en kötü Ramazan ayı performansına tanık olduğunu kaydeden Okan, “Kırmızı et tüketimi çok düştü. Kesim yapıyoruz. Hayvanını kesime getiren müstahsil ‘Bu işi bir daha yapmayacağım’ diyerek ayrılıyor. Son 2 aydır neredeyse görüştüğüm her müstahsil mu mesajı veriyor. Hayvan damları boşalmaya başladı” dedi.

 

İTHALATLA DAHA NEREYE KADAR

İthalatla sektörün daha nereye kadar gideceğini bilemediğini kaydeden Okan, “Tarım Bakanımız da İzmirli. Üzümcü dertli, zeytinyağcı dertli, incirci dertli etçi zaten dertli. Hepsinden önemlisi üretici dertli. Türkiye’nin bütün komşuları ile problemleri var. Kuzeyden başlayın güneye kadar. Ambargolar var, savaş var. Tavuk et tüketimi arttı. Çünkü çok fazla miktarda beyaz et üretiliyor. Beyaz et sektörü ihracata göre dizayn edilmiş bir sektör. Savaş olunca, kapılar kapanınca, beyaz et tüketimi belli. Üretim fazlası var. satış olmuyor. Kırmızı ette de ihracatçı ülke konumuna gelmemiz lazım” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları