ARI OLMADAN BADEM, BUDANMADAN CEVİZ OLMAZ

Toprakla Gelen 02 Ocak 2019

Toros Üniversitesi Sağlıklı Yaşam Topluluğu, “Sert Kabuklu Meyvelerin Besin Değeri, Yetiştiriciliği ve Önemi” konulu konferans düzenledi. Konferansta konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ziraat yüksek mühendisi Dr. Erdal Orman, cevizin ilk 3 yıl çocuk gibi bakım istediğini, badem ağacının ise çiçeklenmesi için arıya ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Arı olmadan badem olmaz” dedi.


Bahçelievler Kampüsü Kültür Merkezi’nde gerçekleşen,konferansa Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, İİSBF Dekanı Prof. Dr. Süleyman Türkel, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat Zayim ile akademisyenler ve çok sayıda üretici katıldı. Rektör Korkmazyürek, tarım konusunun Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürülebilir yaşam ve kalkınma girişiminin en öncelikli konuları arasında yer aldığını belirterek NASA’nın tahminlerine göre önümüzde 100 yıllık süreçte Türkiye kuraklık tehlikesini en ciddi yaşayacak olan ülkelerden olduğuna dikkat çekti.

SERT KABUKLULAR STRATEJİK ÜRÜNDÜR

Ziraat Mühendisi Dr. Erdal Orman ise ceviz, badem, fındık, kestane, Antep fıstığı gibi bitkilerin sert kabuklu meyveler grubuna girdiğini vurgulayarak, “Sert kabuklu meyveler diyoruz ama aslında tükettiğimiz şey tohumdur. Cevizin, fındığın yeşil kabuğunu atıyoruz aslında o meyvesidir, biz tohumunu yiyoruz, yani çekirdeğini. Sert kabuklu meyveler tamamen stratejik bir üründür. Ülkemiz fındıkta dünya birincisi, kestanede dünya ikincisi, cevizde dünya dördüncüsü, Antep fıstığında ve bademde dünya yedincisi ve bunlar çok sevindirici rakamlar. Sert kabuklu meyvelerde son zamanlarda en çok popüler olan konu ceviz. Ceviz ülkemizin has bitkisi, 17 milyonu aşkın ceviz ağacımız var. Bunun en az 10 milyonu meyve veren yaşta. Fakat cevizde yıllar boyu kıramadığımız ceviz aşılanmaz, ceviz budanmaz, ceviz sulanmaz gibi yanlış algılar var. Oysa ceviz ilk 3 yıl çocuk gibi bakım ister, bunu yaptığımız müddetçe ve çeşitleri seçerken dikkat ettiğimiz müddetçe ceviz hiçbir zaman üreticisini üzmez” şeklinde konuştu.

SIKINTI ERKEN ÇİÇEK AÇMASI

Badem konusuna da değinen Orman, bademin en büyük sıkıntısının erken çiçek açması olduğunu vurgulayarak, “Badem sadece böcekle tozlanır, badem yetiştirmek isteyen kişi bahçesinde mutlaka arı bulundurmalı, arı yoksa badem de yok. Ya gezginci bir arı davet edeceksiniz ya da arıyı bulunduracaksınız. İki dönüm bahçeniz varsa en az bir kovan arı bulundurmalısınız. Arı faaliyeti olmadan badem alma şansınız düşük” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları