ARI KENESİ’NE KARŞI ETKİN MÜCADELE

Toprakla Gelen 03 Ocak 2019

Türkiye’ye 1970’li yıllarda Trakya üzerinden giren, arı kolonilerine büyük zararlar vererek bal üretiminde verim kaybına neden olan varroa paraziti ile mücadele kapsamında 4 yıl önce proje hazırlayan Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği, varroa mücadele kapsamında ilaç dağıtımına devam ediyor.

Arı ve bal verimini olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden birinin halk arasında arı biti olarak adlandırılan zararlı olduğunu belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, zararlı ile toplu mücadelenin büyük önem arz ettiğini söyledi. Başkan Özdemir, “İlk yıl uygulamalı olarak gerçekleştirdiğimiz mücadelede arıcımıza uzman ekiple organik asit adı verdiğimiz ilaçlarla mücadele yöntemi gösterildi. Şimdi Birlik olarak ücretsiz ilaç dağıtımı yapıyoruz. Varroa mücadelesi genelde erken ilkbahar ve geç sonbaharda yapılırken, organik asit adı verdiğimiz bu ilaçlamayı arılarda yavru döneminin olmadığı kışın yapıyoruz. Verimli bir sezon için tüm arıcılarımızın kış dönemi ilaçlama ve bakımlarını yapmalarını tavsiye ediyoruz. Üreticilerimiz uygulama kapsamında takıldıkları ya da merak ettikleri her konuda birliğimiz danışmanlarından bilgi alabilirler” dedi.

ARININ SAĞLIĞI VE GELİŞİMİ İÇİN

Halk arasında ’arı kenesi’ olarak bilinen varroa parazitine karşı mücadelenin arının sağlığı ve gelişimi için çok önemli olduğunu kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Varroa zararlısı arının derisini deliyor. Kovan dışarı çıkan arı ölüyor. Arı kolonisine bu parazit bulaşırsa zayıf düşen arılara diğer hastalık ve parazitler de musallat oluyor. Arıcımız varroa mücadelesini iyi bir şekilde yaparsa, arılarını diğer hastalıklardan da korumuş olur” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları