ARAZİ BÖLÜNMESİ KONUSUNDA YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

Toprakla Gelen 12 Haziran 2019

Toprakla Gelen’in bankaların hisseli tapuları ipotek kabul etmemesi ile ilgili haberi ve üreticinin çözüm beklentisini dile getirdiği haberinin ardından görüştüğümüz Ege Finans Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Emir Çetinkaya, konuyu bundan yıllar önce dile getirdiğini belirterek, yasal düzenleme ihtiyacının günden güne kendini hissettirdiğine dikkat çekti.

“Ülkemizde kullanılan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi neticesinde küçük parçalı alanlarda tarımsal üretimin verimli olmadığı gerekçesiyle  3/7/2005 tarihli ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu çıkarılmıştır” şeklinde konuşan Çetinkaya, “Kanunun amacı; toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi ve bölünmelerinin önlenmesi, tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak planlı kullanımını sağlayacak usul ve esasları belirlemektir. Amaç güzel ancak bu amacın gerçekleştirilmesine yönelik yapılan yasal düzenleme beraberinde başka sorunları da gündeme getirmektedir. Şöyle ki ailenizden size bir tarım arazisi miras kalmış olsun. Bu arazi üzerinde 3 hissedar olsun. Arazi eğer yukarıdaki yasa gereği bölünebilir büyüklüğün altında ise yasal sorunlar başlıyor demektir” diye konuştu.

HİSSEDARLAR ARASINDA ALIM SATIM

Çetinkaya, üreticinin hisse sahibi olduğu arazinin ancak hissedarlar arasında alım satıma konu olabildiğine dikkat çekerek şunları söyledi, “Üçüncü kişilere satma imkânınız yok. Diyelim ki hissenizi satmak istediniz karşı taraf kabul etmiyor. Almak istiyorsunuz yine kabul etmiyor. Birlikte üçüncü kişilere satmayı teklif ediyorsunuz yine cevap hayır. Bu durumda işin içinden çıkmak için dava açarak ortaklığın giderilmesini istiyorsunuz. Yine olmuyor. Bu durum bir yandan aile arasında problemlere yol açarken hukuki olarak yollar tıkalı. Diyelim ki bu hissedarlardan birinin payı üzerine alacağınız için ipotek koydunuz. Borç ödenmediği için ve siz ipotek payın icra yoluyla satışını istediniz. Satışa karar verildi. Alıcı çıkmadığı için siz aldınız. Yine sonuç yok. Siz üçüncü kişi olduğunuz için adınıza tapuda tescil yaptıramıyorsunuz.Böyle olunca bu araziyi teminat göstererek kredi alma yolu da kapanıyor. Gel de çık işin içinden!”

SORUNUN ÇÖZÜMÜNE ODAKLANILMALI

Toprağın bölünmesini önlemenin doğru bir hedef olduğunu, ancak sorunun çözümüne odaklanılması gerektiğini ifade eden Çetinkaya, “Yasanın yürürlüğe girmesinin neredeyse onuncu yılından itibaren bu alandaki sorunlar yığılmaya başladı. ıs 2014 tarihinde 6537sayılı yasa ile Toprak Koruma Kanununda değişiklik yapıldı. Yukarıda belirtilen sorunların giderilmesi için ehil mirasçıya devir uygulaması getiriyor. Tarım mutlak – tarım arazileri, marjinal tarım arazileri, özel ürün arazileri şeklinde arazileri sınıflandırılıyor. Acaba sizinki hangisine giriyor? Açıkçası yasal düzenlemeler anlaşılması çok güç bürokratik işlemleri beraberinde getiriyor. Bir doğru amacı gerçekleştirmek için daha basit bir yol bulunmalı. Konu ile ilgili yasal düzenleme bir an önce hayata geçirilmeli” dedi.  (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları