ANTALYA, TARIMDA DA MERKEZ OLMAK İSTİYOR

Toprakla Gelen 31 Ocak 2019

Turizmin öncü şehri Antalya, geçtiğimiz yıl 12. 2 milyar lira gelir elde ettiği tarımda da üretim merkezi olma hedefi doğrultusunda çalışmalarını yoğunlaştırdı. Antalya Tarım Orman Müdürlüğü koordinesiyle hazırlanan ve 3 yıl boyunca sürecek “Gelin Kardeş Olalım” Projesi kapsamında Antalya’nın 18 ilçesi ile Türkiye genelinde 18 ilçe arasında protokol imzalandı.

Projenin imza töreninde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Antalya hem bitkisel üretimde hem de hayvansal üretimde Türkiye’nin önemli merkezlerinden, Türkiye’yi doyuran illerden bir tanesidir. Ve baktığımızda Antalya ürettiği ürünlerin büyük bir çoğunluğunu da ihraç eden bir şehirdir. 500 milyon dolara yakın yaş sebze meyve kesme çiçek olarak ihracatımız var” dedi.

VERİMLİ TOPRAKLAR, UYGUN İKLİM

Antalya’nın verimli toprakları, su kaynakları ve müsait iklim özellikleriyle tarıma elverişli bir şehir olduğunu ifade eden Karaloğlu “Gelin Kardeş Olalım projesiyle, madem bizde bir tecrübe varsa bunu yedi bölgeyle paylaşmalıyız dedik. Paylaşmak tek taraflı bir şey değildir. Bizim de Türkiye’nin yedi coğrafyasından öğreneceğimiz şeyler var. Türkiye’nin yedi coğrafyasındaki tecrübeyi de bu projeyle Antalya’ya taşımak istedik” dedi.

MODASI GEÇMEZ

Güvenli gıda ve temiz su kaynağı olmadan yaşamın olamayacağını vurgulayan Karaloğlu, “Çiftçiliğin modası hiç geçmeyecek. Çiftçilik her zaman bir numara olacak. Gelecek de çok daha önemli olacak. Artan dünya nüfusu, daralan tarım arazileri, gıdaya ulaşımdaki zorluk, temiz su kaynaklarına, sulama suyu kaynaklarına ulaşımdaki zorluklar, gelecekte tarım sektörünü çok daha önemli hale getirecek.” diye konuştu.

18 KARDEŞ İLÇE 

Gelin Kardeş olalım projesiyle Antalya’nın 16 ilçesinin 3 yıl sürecek proje kapsamında 18 kardeş ilçesi oldu.Muş Malazirt-Döşemealtı, Siirt Tillo- Elmalı, Manisa Gördes-Finike, Diyarbakır Sur- Gazipaşa, Erzurum Tortum- Alanya, Hakkari Çukurca-Korkuteli, Yozgat Boğazlıyan- Demre, Balıkesir Edremit-Kaş, Van Gevaş- Serik, Konya Tuzlukçu-Muratpaşa, Şanlıurfa Halfeti-Kepez, Kütahya Simav-Kemer, Tunceli Ovacık- Aksu, Eskişehir Beylikova-Konyaaltı, Bitlis Tatvan-Kumluca, Zonguldak Devrek-Manavgat, İzmir Selçuk-İl Müdürlüğü, Samsun Bafra-İl Müdürlüğü. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları