ANASON VE KİMYON TİCARETİ İTB’DE ELE ALIINDI

Toprakla Gelen 12 Ocak 2019

Ülkemiz tarımsal ticaretinde önemli ürünler arasında yer alan anason ve kimyonun iç ve dış piyasadaki güncel durumu ve sektörün gelişimine yönelik öneriler, İzmir Ticaret Borsası (İTB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda ele alındı. 

Toplantıya İzmir’in yanı sıra Şanlıurfa, Mersin, Ankara, Eskişehir, Denizli gibi farklı illerden de kurum, kuruluş ve firma temsilcileri katıldı.

Toplantıda, anason ve kimyon ticaretinde rakip ülkeler ile etkin bir şekilde yarışabilmek için AR-GE çalışmaları ile ülke koşullarına daha uygun çeşitlerin ve üretim tekniklerinin geliştirilmesi, üreticilere eğitim verilmesi, pazar araştırmalarının yapılması ve tüm bu çalışmaların Türk tarımına katkılarının önemine ilişkin konular detaylandırıldı. İTB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tayfur Akın, Türkiye’nin coğrafi yapısı sayesinde genetik çeşitlilik ve endemik açıdan birçok bitkinin gen merkezi konumunda olduğuna değinerek, “Türkiye, tıbbi aromatik bitkiler ve baharatlar ticaretinde dünyadaki en önemli ülkeler arasında olmasına rağmen, ihracat miktarında potansiyeline eşdeğer bir gelire maalesef ulaşamamıştır. Türkiye, 2017 yılında 160 milyon dolarlık baharat ihracatı gerçekleştirirken, bunun yüzde 75’lik kısmını oluşturan 120 milyon dolarlık bölümü Ege Bölgesi’nden gerçekleştirilmiştir” dedi.

BAHARAT VE TIBBİ AROMATİK BİTKİ TİCARETİ

Baharatların ve tıbbi aromatik bitkilerin ticaretinin dünya tarihi kadar eskiye dayandığını belirten Akın, “Dünya nüfusu arttıkça ve refah seviyesi yükseldikçe baharat tüketiminde ve ticaretinde de istikrarlı artış devam etmiş; dolayısıyla bu ürünlerden elde edilen gelir de önemli oranda artmıştır. Sektördeki rakip ülkeler ile güçlü bir şekilde yarışabilmek için, ticareti sürükleyebilecek, dış pazarlarda beklentilere cevap verebilecek ve ülkemiz koşullarına uygun çeşitlerin AR-GE çalışmaları ile geliştirilmesi ve bu çeşitlerin üretim tekniklerinin daha etkin şekilde belirlenmesi, üretici eğitimlerinin verilmesi ticari geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır” diye konuştu. Akın’ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Neşet Arslan “Dünyada ve Türkiye’de Kimyon Üretimi”, Ziraat Yüksek Mühendisi İsmail Kara “Kimyon Yetiştiriciliği ve Karşılaşılan Problemler”, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Emine Bayram ise “Tohumdan Pazara Anason” konulu sunum gerçekleştirdi. Konuşmalar ve sunumların ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde sektöre ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.  (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları