ALAŞEHİR’DEN 500 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Toprakla Gelen 02 Ocak 2019

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümün yetiştiği Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Alaşehir Gümrük Müdürlüğü’nden 2018 yılında 15 bin tır çıkış yaparken yaklaşık 500 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde çekirdeksiz Sultaniye üzüm ve meyve ihracatında önemli bir ihracat rakamına ulaşıldı. Alaşehir Gümrük Müdürlüğü’nden 2018 yılında 15 bin tır çıkış alırken, 234 firma 60 kalem ürünü 74 ülkeye ihracat yapıldı. Yaş üzüm ihracatının 83 bin tonu Rusya’ya yapılırken, 54 bin tonu Avrupa ülkeleri, 3 bin tonu da diğer ülkeler olmak üzere toplam 140 bin ton olarak gerçekleşti. Yaş üzümün yanında 36 bin ton kiraz, 20 bin ton nar ihracatı gerçekleşti. Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzüm ihracatından 250 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, genel toplamda 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

DENİZE KIYISI, LİMANI YOK AMA 

Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tarık Memiş, “Deniz kıyısı, limanı ve ülke sınırı olmayan Gümrük Müdürlüğü’nden bu kadar ihracat yapılabilmesi bizleri çok mutlu ediyor. Bunun en büyük nedeni ihracat işlemlerinde bürokraside kolaylık ve işlemlerin en kısa sürede tamamlanabilmesidir” dedi. Memiş, Alaşehir ve ya çevresinde kargo uçaklarının kullanabileceği bir hava limanının olması halinde Doğu ve uzak doğu ülkelerine ulaşımla ihracat miktarının daha da arttırılabileceğini kaydetti. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları