AKHİSARLI ÇİFTÇİYE HER YIL 2.5 MİLYON LİRA

Toprakla Gelen 24 Nisan 2019

Türkiye’nin zeytin başkenti Manisa’nın Akhisar ilçesine Çamönü müjdesi geldi. 2 bin 270 dekar araziye can suyu sağlayacak Çamönü Barajı’nda yüzde 56 gerçekleşme oranına ulaşıldı. Proje tamamlandığında bölge üreticisine her yıl ortalama 2,5 milyon lira daha fazla kazandıracak.
Manisa Akhisar’ın bereketli tarım topraklarına bereket kazandıracak Çamönü Barajı’nın yarıdan fazlası tamamlandı. Yüzde 56’sı bitirilen proje 2 bin 270 dekar araziyi sulayacak ve faaliyet geçtiğinde Akhisarlı çiftçiye her yıl 2,5 milyon lira daha fazla kazandıracak.  Yarıdan fazlası tamamlanan inşaatta, dolusavak ve dipsavak kazıları ile enjeksiyon imalatları bitirildi. Zemin iyileştirme işlemleri kapsamında ise kondüvi hattında yaklaşık 1100 m3 demirsiz beton döküldü. 180 metre cebri boru montajının yapıldığı barajda gömlek beton imalatları da yapıldı. Akhisar kent merkezine 7,5 kilometre mesafedeki Çamönü köyünün 1,5 kilometre güneyinde yer alan Delice Deresi üzerine inşa edilen barajın gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olacak. Temelden yüksekliği 41 metre olarak projelendirilen barajın gövdesi için yaklaşık 495 bin m3 dolgu yapılacak. Çamönü Barajı tamamlandığında 2 milyon m3 su tutacak.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ VE VERİM ARTIŞI 

2 bin 270 dekar verimli tarım arazisini borulu-basınçlı sistem ile sulayacak “Çamönü Barajı ve Sulaması Projesi” tamamlandığında bölgede ürün çeşitliliği ve verim artışı sağlayacak. Proje sayesinde üreticinin cebine 2019 yılı rakamlarıyla her sene 900 bin lira daha fazla girecek. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları