AKHİSAR TİCARET BORSASI, ÜYELERİNİ ÖDÜLENDİRDİ

Toprakla Gelen 15 Mayıs 2019
Akhisar Ticaret Borsası düzenlediği programla Borsa’da en fazla işlem yapan firma temsilcilerine plaket verildi. ATB Başkanı Alper Alhat, başarılarının sırrının Akhisar’daki ortak aile olma duygusu olduğunu söyledi. Alhat “Akhisar, zeytinin olduğu kadar bolluğun, adaletin, sağlığın, gururun da başkentidir” dedi.

Zeytinde en yüksek kaliteye ulaştıklarını, bu yolda ilerlerken tüm sorunları da tek tek aştıklarını belirten Alhat, amaçlarının zeytin ve zeytinyağı tüketimi artırmak olduğunu kaydetti. Alhat “Bunun için ilk olarak sofralık zeytinde tuz oranını düşürdük. Marketlerdeki yüksek raf fiyatlarını vatandaşın ulaşabileceği fiyata dönüştürdük. 0.2 asit oranı ile zeytinyağının en kalitelisini üreterek, zeytindeki başarımızı zeytinyağımızla taçlandırdık” dedi. Alhat, üreticinin elini güçlendirmek, üretim ve tüketimi artırmak için zeytinin perakende satış fiyatında KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi olduğuna dikkat çekerek, “Bu indirim zeytin tüketimini yükseltecektir. Böylece vatandaş sağlıklı bir ürüne daha kolay ulaşacak, sektör şahlanacaktır. KDV’deki yüzde 7’lik indirim sadece üreticinin ve tüketicinin kazancı değil Türkiye’nin kazancı olacak. Kayıt dışı ekonominin de önüne geçilerek, Türkiye’nin uluslararası rekabette de büyük bir yol almasını sağlayacak” diye konuştu.
YENİ SEFERBERLİK ZAMANI 
Ekonomisi ile Türkiye’deki 30 ili geride bırakan Akhisar’ın, Türkiye’nin zeytin geleceğine 15 yıllık bir projeksiyonla baktığını ifade eden Alhat, “Türkiye’nin 15 yıl önce 90 milyon zeytini varken, seferberlikle bu 190 milyona çıktı. Şimdi yeni bir seferberlik zamanı. Bozuk orman alanlarına zeytin dikimiyle bu sayıyı 290 milyona çıkarabiliriz. Bu konuda Akhisar’ın pilot bölge olması için bakanlığımıza başvurduk” dedi.  Gecede Borsa’ya en fazla işlem hacmi yaptıran firmalara da ödülleri verildi.
İlk üç sırayı Keskinoğlu, Hikmet Gıda ve Alhatoğlu Zeytinyağ alırken diğer ödül alan firmalar şöyle: Güngör Zeytincilik, Ünlü Tarım, Karabulut Pamuk, Toprak Zeytin Zeytinyağı, Öztürk Sarrafiye, Zer Salça Konserve, Çelenlioğlu Gıda, Erdem Zeytinyağı, Mustafa Yemen Zeytincilik, Kurtuluş Yağ, Metin Eser Zeytincilik, Nesa Erbek Zeytincilik, Meridyen Gıda, Yıldırım Gıda, Tosun Gıda,Gintaş Tarım, Öncü Zeytincilik, Gizem Yağ, Belenlioğlu Zeytincilik, Sunma Zeytincilik ve Hasan Hüseyin Tahtalı. (TOPRAKLA GELEN)

Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları