AĞRILI KADINLARIN ÜRETTİĞİ ORGANİK TURŞU SATIŞA SUNULDU

Toprakla Gelen 23 Aralık 2018

Ağrı Valiliği ve Belediye tarafından yürütülen proje kapsamında kadınların ürettiği organik Ağrı turşusu satışa sunuldu.

Ağrı Valiliği ve Belediye tarafından yürütülen proje kapsamında atölyede kadınlar tarafından üretilen organik turşuların halka ulaştırılması için satış mağazası açıldı. Ağrı lahanası ve kaya tuzundan yapılan turşular kentin işlek caddelerinden Cumhuriyet Caddesi’nde açılışı yapılan mağazada satışa çıkarıldı.
Mağazanın açılışında Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban, turşu suyu içip ürünlerden tattı.


Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Elban, kadınların kentte çok önemli bir işi başardığını, Ağrı turşusuna kalite getirdiğini dile getirerek, açılışını yaptıkları satış mağazası için ayrı bir heyecan yaşadıklarını söyledi. Elban, “Bursa’da bu işi yapanlarla uygulamalı 10 gün eğitim aldılar. Sonra gıda mühendisi eşliğinde turşu üretimine başladı.Turşumuzun yüzde 100 organik olmasını istedik. Lahanamızdan tuzumuza kadar kullanılan tüm malzemeler, hem yerel hem de katkısız. Onun için de herhangi bir katkı maddesi kullanılmadı. Suyu bize has dağlarımızdan gelen kar suyu, tuzu kendi dağlarımızdan çıkarılan tuz, lahanamız da kendi ovalarımızda yetişen lahanalar. İnşallah Ağrı’dan çıkan bu lezzetten ilimiz, ilçelerimiz, bölgemiz ve ülkemizde yaşayan diğer insanlarımız nasiplenir” dedi. Elban, üyelerini kadınların oluşturduğu kooperatifin kurulduğunu, yine bu kooperatif üzerinden patent başvurusu yapmayı planladıklarını belirterek, ürünlere ciddi talep geldiğini dile getirdi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları