AB, ZEYTİNYAĞINDA GÜMRÜK VERGİSİNİ KALDIRMALI

Toprakla Gelen 30 Ocak 2019

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, AB’nin Türk zeytinyağına uyguladığı gümrük vergisini kaldırması gerektiğini açıkladı.

İTB yılın ilk meclis toplantısında AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’i ağırladı. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli, bünyesinde Türk ve Avrupalı uzmanların çalıştığı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun temel görevlerinden birinin de, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliğine ilişkin ekonomik, mali ve ticari gelişmelerin yanı sıra Gümrük Birliği hükümlerinin uygulanmasını izlemek olduğunu hatırlattı.

5 MİLYONUN ÜZERİNDEKİ TÜRK VATANDAŞI

Kestelli, “Açıkçası Gümrük Birliği’nin zaman zaman mağduriyet oluşturduğu veya haksız rekabete neden olduğu da bir gerçektir. Hepimizin çok iyi bildiği gibi zeytinyağı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde sadece sağlıklı bir gıda maddesi değil aynı zamanda önemli bir ekonomik faaliyettir. Avrupa Birliği ülkeleri olan İspanya, İtalya, Yunanistan ile birlikte Türkiye, Tunus, Suriye ve Fas dünyanın önemli zeytinyağı üreticileridir. Bu ülkeler zeytinyağı ticaretinin de öncüsü durumundadır. Avrupa Birliği tarafından başta Tunus olmak üzere bazı ülkelerin önemli miktarda kota ile vergisiz ihracat yapmaları sağlanırken ne yazık ki Türkiye bu imkana sahip değildir. Bu durum ülkemiz zeytinyağı sektörünü olumsuz etkilemektedir. Türkiye’nin AB ile uzun yıllara dayanan ilişkisi, aday ülke statüsünde olması ve Gümrük Birliği Anlaşması düşünüldüğünde, diğer ülkelere sağlanan ihracat kotalarının Türkiye’ye de verilmesi ve zeytinyağında Türkiye’ye uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle bir uygulama Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan 5 milyonun üzerinde Türk vatandaşına, kendi ürünlerini tüketme imkanı da sağlamış olacaktır” diye konuştu.

KONUYU DEĞERLENDİRME SÖZÜ

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin,  ardından konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise Tunus’un AB ile kota ile vergisiz ihracat yapılması konusunda asıl sorumlunun kendisi olduğunu belirterek, “Arap Baharında ekonomik anlamda yardımcı olacağımız tek konu kotanın artırılmasıydı. Ürdün’de de buna benzer çalışmalar yaptık. Suriyeli mültecilere yardımcı olmak için yerel ürünler üzerindeki koşulları azalttık. Bu aslında mültecilerin olduğu her ülke için uygulanabilecek bir örnek” yanıtını verdi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları