2023 HEDEFLERİNİ TARIM MÜMKÜN KILACAK

Toprakla Gelen 17 Aralık 2018

Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında tarımın etkin rolüne dikkat çekti. Eriş, “Dünyada ilk 10 ekonomiyi hedef alıyorsak, öncelikle tarımda devrim niteliğinde değişimler yapmalıyız” dedi.

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Türkiye’nin kendine hedefler koyabilme noktasına gelmiş bir ülke olduğuna dikkat çekerek,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizin 2023′ te en gelişmiş 10 ekonomi hedefini çok önemsediğini kaydetti.  Bu hedeflere ulaşma konusundaki planlamaların doğru bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan Eriş, “Dünya üzerinde en gelişmiş ilk 10 ekonomiye baktığımızda öncelikle hepsinin çok iyi planlanmış bir tarım politikası olduğunu görürsünüz. Yani biz ilk 10 ekonomiyi hedef alıyorsak, öncelikle tarımda devrim niteliğinde değişimler yapıp, ürettiğimiz her şeyi planlayabiliyor konuma gelmemiz gerekiyor. Bu noktada hedefe ulaşmada birinci aşama tarım politikası olmalı” dedi.

TARIMSAL BİLGİ EKSİKLİĞİ

Tarım politikası oluşturmada tarımsal bilgi ihtiyacına dikkat çeken Eriş, “Detaylı tarımsal bilgiye net olarak ulaşabilmekte sıkıntılarımız var. Bu noktada gerçekleştireceğimiz atılımlarla tüm  üretimlerimizi kayıt altına alıp planlayabilmeliyiz” diye konuştu. Eriş, 2023 hedeflerine ulaşmada diğer öncelikli konuların eğitim ve iyi işleyen bir hukuk sistemi olması gerektiğine değindi. Eriş şöyle devam etti, “Bizim, gelecek nesilleri dürüst ahlaklı, aynı zamanda bu ülkenin değerlerine sahip çıkan, sosyal, birbirinin hakkına saygılı, üreten nesiller olarak yetiştirmemiz gerekiyor. Hemen sonrasında ise iyi bir hukuk sistemine ihtiyacımız  olduğunu düşünüyorum. İyi bir hukuk sistemi sadece sorunlar, anlaşmazlıklar çıktığı anda değil sosyal çevreyi ve genel yaşantımızı düzenleyen kuralları daha net belirleyip daha standart yaşantılara ulaşmamız için gerekiyor. Bu etik kurallar herkesi kapsamalı. Yani hukukta eşitlik ve adaletin olması gerektiğini düşünüyorum. Toplumda herkes tarafından uygulanan edep, görgü, saygı, hoşgörü içeren kurallar olması gerekiyor. Ancak bu sayede şikayet etmeyen ve bu ülkede yaşamaktan mutlu olan insanlar görebiliriz. Bu standartlara ulaştıktan sonra ise geriye ilim ve bilim ışığında çalışmak, üretmek global markalar oluşturup o markaları yönetmek kalıyor.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları