2019 YILI TERCİHİ PAMUK OLDU…

Toprakla Gelen 25 Mart 2019

Zorlu bir yılı geride bırakan tarım sektörünün nabzını tutan tarım sitesi Toprakla Gelen, 2019’un gözde tarım ürünlerini araştırdı. Mısır mı, domates mi, pamuk mu, soğan mı dikelimin kararını vermekte zorlanan çiftçi, havaların ısınması ile yavaş yavaş tarlaya dönmeye başladı. 

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında yaşanan döviz kurundaki dalgalanma ve ardından yaşanan maliyet enflasyonu karşısında başta akaryakıt, gübre, tohum, ilaçlama ve işçilik maliyetleri artan çiftçinin tarımsal ürün tercihi pamuk oldu. Bir dönem pamuğa küsen Bakırçay Havzası’nda, üretici pamukla barışırken, Ödemiş, Tire, Bayındır, Torbalı’nın verimli topraklarını barındıran Küçük Menderes Havzası’nda da üretici tercihini pamuk ekiminden yana kullandı. Durum pamuk işi yapan İzmir Ticaret Borsası, pamuk korbeyi üyelerince yerinde tesbit edilirken alanlarındaki artışın en az yüzde 20 olduğu belirtiliyor. 

TAHSİLAT ENDİŞESİ YOK

Patates, soğan eken üreticilerin, ürün bedellerini alamaması, gecikmeli alması, para kazanacağım dediği anda alınan ithalat kararıyla  hayalleri suya düşen çiftçinin arayışında karşısına çıkan ilk ürün pamuk oldu. Ürünü satacağım dediğinde anında müşteri bulduğu, malını teslim etmesinin ardından bir hafta- 10 gün içinde parasını tahsil etmesi gibi unsurlarla birleşince çiftçi, geçtiğimiz ekim yılında üreticisine iyi para kazandıran pamuk ekimine yönelmeyi tercih etti.

AYÇEKİRDEĞİ YERİNE MISIR

Denizli Çivril tarafında ise geniş ayçekirdeği tarlalarının yerinde yeller esiyor. Üretici geçtiğimiz yıl zarar ettiği bu ürün yerine silajlık mısır ekimini tercih etti. Diğer tercih edilen ürün şu an serbest piyasada 18 liradan alıcı bulan haşhaş oldu. Torbalı, Tire, Bayındır’ın verimli tarım arazilerinde tercih edilen diğer tarım ürünü ise sanayi tipi domates oldu. Salçalık tipinin yanı sıra kurutulmuş domatesin geçtiğimiz yıl üreticisine iyi para kazandırmasının da çiftçinin kararında etkili oldu. Öte yandan tüketicinin taleplerini dikkate alan özellikle seralarda tarım yapan üreticiler çiçek tarımını azalttı. Bunun yerine kapya biber, kıl biber ekimine yöneldi. Aydın ilçelerinde, özellikle Köşk’te ise çilek ekimi yapılan tarla ve seralarda artış yaşandı.  

ŞEFTALİ EKİMİ ARTIYOR

 

Hızlı sanayileşme ve ardından gelen konut patlaması ile verimli arazilerini hızla kaybetmesine rağmen 230 bin dekarlık tarım arazisine sahip Kemalpaşa’da üretici ne yapacağına karar vermekte zorlanıyor. Dünyanın erkenci kirazı ile meşhur verimli topraklarında kiraz ağaçları birbir sökülürken, yerine ağırlıklı şeftali ekiliyor. Üzüm bağları ise eski ağırlığını kaybetmiş durumda. Bu durumu yorumlayan Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, “Kemalpaşa’da ağırlıklı kiraz ve üzüm bağı mevcut. Söke, Menemen, Tire Ovası’nda üretici bu yıl olmadı, seneye başka ürüne yönelebiliyor? Ancak Kemalpaşa’da durum farklı. Bağını, kirazını söken üretici ikame edeceği ürün için en az 5 yılı gözden çıkarmak zorunda” dedi.

OVADA ÜZÜM, DAĞDA ZEYTİN

 

Türkiye’nin yaş ve kuru üzüm üretim, satış ve ihracat üssü durumundaki Alaşehir’de de benzer durum gözleniyor. Üretici ovada üzümün yerine alternatif ürün bulamazken, çözümü dağlık arazide zeytin ekiminde buldu. Zeytin tarımına yönelen üretici sayısının hızla arttığını kaydeden Alaşehir Ticaret Borsası Disiplin Kurulu Üyesi Raşit Köşlü, “Alaşehir’de birbiri ardına açılan jeotermal kuyular ve enerji santrali ile ilgili sıkıntılar had safhada. Koku ve diğer konuları bir kenara bıraksak dahi, toprak altı sularımızda hızlı bir kirlenme tespit ediyoruz. Öte yandan geçmişte 30 metreden çıkardığımız sulama suyu 200 metrelere çekildi. Öncelikle konumuz mevcut tarımsal üretimi sürdürebilecek koşulların devamıdır” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları