2019 ORGANİK FUARINA SAYILI GÜNLER KALDI

Toprakla Gelen 10 Mayıs 2019
Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sertifikalı organik ürünler fuarı olan Ekoloji İzmir Fuarı, tüm sektör paydaşlarını 10’ncu kez buluşturmaya hazırlanıyor. Dünya organik pazarına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapacak fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği desteği ile İZFAŞ tarafından 15 – 18 Mayıs 2019 Mayıs tarihleri arasında fuarizmir’de düzenlenecek.
Fuar kapsamında yabancı ithalatçı ve uzmanlarla bir araya gelecek Türk üreticiler, sektörün ticari önemine vurgu yapmanın yanı sıra Türkiye’nin organik üretim geleceğini değerlendirerek ihracat hedefine katkı sağlayacak.

YÜZDE 500 BÜYÜYEN SEKTÖR

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, dünyada son 15 yılda yüzde 500 büyüyen organik ürün pazarında Türkiye’nin konumunu değerlendirerek;  “Dünya genelinde her geçen gün artan sağlıklı gıda talebi ile daha fazla kabul gören organik ürünler, hayatımızın her alanında yerini almaya başladı. Yakın dönemde tüketici bilincinin artmasına paralel olarak organik ürünlerin üretim ve ticaretinin daha da artacağını öngörüyoruz. Pazarın başını AB ülkeleri, ABD ve Japonya gibi ülkelerin çekiyor olması tüketici için nitelikli ve kaliteli ürün avantajları içeriyor” dedi.

68 ÜLKEYE 250 FARKLI ÜRÜN İHRACATI 

Organik tarımda ülkenin geçen yirmi yıllık süre içerisinde büyük bir gelişme kaydettiğini belirten Celep, “Kuru üzüm ve kuru incir ihracatı ile başlayan organik ürün üretiminde devam eden süreçte yaklaşık 250 ürüne ulaştık.  Türkiye genelinde toplam 544 bin hektarlık alanda 2 bin 407 bin tonluk üretim yapıyoruz. Birliğimiz kayıtlarına göre Almanya, Amerika, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Krallık başta olmak üzere dünyada 68 farklı ülkeye organik ürün ihraç ediyoruz” dedi. Celep, ayrıca Ekoloji İzmir Fuarı’nın gerek iç gerekse dış pazardaki önemini vurguladı.
TANITIM KAMPANYALARINA DEVAM 
Diğer taraftan, Ege İhracatçı Birlikleri Organik Komitesi Başkanı Mehmet Ali Işık ise, organik sektörünü güçlendirmek adına dünyanın dört bir yanında çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Türk organik sektörünün ortaya koyduğu 1 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için büyük uğraş verdiklerini belirten Işık, “Projeler kapsamında Almanya’dan başladığımız tanıtım kampanyasına Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri ile devam edeceğiz. Türk organik sektörünün değerini adım adım tüm dünyaya duyuracağız” şeklinde konuştu.
ALIM HEYETİ ORGANİZASYONU
Ülke ve kent ekonomisinde ticaret hacmini ve kalitesini geliştirmeyi amaçlayan Ekoloji İzmir Fuarı’nda ayrıca İZFAŞ tarafından “Alım Heyeti Programı” oluşturuldu. Bu kapsamda yurt dışından gelen profesyonel ziyaretçiler ile katılımcıları hedef ürün gruplarına göre bir araya getiren ikili görüşmeler sayesinde iş ilişkileri sağlanacak. Toplam organik ürün ticaret hacminin yüzde 85’inin ihraç edildiği Türkiye’de toplam organik tarım üretiminin yüzde 35 ile başını çeken Ege Bölgesi’nin kalesi olan Ekoloji İzmir Fuarı’na Amerika, Almanya, Fransa, Lübnan, Makedonya, Polonya, Slovenya, Tacikistan ve Ukrayna’dan profesyonel ziyaretçiler gelecek. (TOPRAKLA GELEN)

Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları