2019 MAHSULÜ ERİK HASADI BAŞLADI

Toprakla Gelen 21 Mart 2019

Mersin’in Silifke ilçesinde örtü altına alınan erik bahçesinde ilk hasat yapıldı. 100 gramlık kaselere konularak gönderilen 100 kilo eriğin fiyatı İstanbul’da belirlenecek.

Silifke Erik Üreticileri Birliği Kurucu Başkanı Mustafa Göktaş yaptığı açıklamada, örtü altında ilk erik hasadını yapmanın mutluluğunu yaşadıkların kaydetti. Yaklaşık 14 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve yapılan çalışmalar neticesinde Silifke bölgesinde 120 dönüme yakın sera kurdukları bilgisini paylaşan Göktaş, “Erik sezonunu açtık. Açık alanda 8 bin dönüm olan arazimizi turfandası Nisan ayında çıkmaktayken örtü altında Mart ayının 15- 20’si gibi bir süreye çektik. Bu yıl yağışların bol olmasından dolayı verimde biraz düşüklük var” dedi.

ÜRETİCİNİN FİYAT BEKLENTİSİ

Üretici Soner Taşeli de, Mevsimsel şartlardan dolayı iki senedir seradan ürün alamadığını ifade ederek, “Bu sene rekolte yüzde yüz olmasa da yüzde 50 oranında var. Fakat bu sene de bizi girdi maliyetleri çok vurdu. Fiyatları geçen sene memnun etmedi. Bu sene de emeklerimizin karşılığını alıp almamak konusunda şüpheliyiz. Açıktaki meyvelerde de bu sıkıntıyı daha çok hissediyoruz. İşçilik ve ambalaj maliyetlerinde yüzde yüzlük bir artış var. Bu böyle giderse üreticinin durumu ne olacak onu merak ediyorum. Tarımla uğraşan üreticilerde büyük sıkıntı var” diye konuştu.

TÜKETİCİYE DOĞRUDAN SATIŞ KANALI 

Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Şen ise, ürünlerinin İzmir, Ankara, İstanbul ve Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen tüccarların değerlendirdiğini belirterek, “Tüccarlar olmasa birlik olarak ürünlerimizi şehirlere pazarlama şansımız olmuyor. Devletimizden istediklerimiz birliklerin çalışmasını, değişikliklerin yapılmasını ve direk üreticiye ulaşacak şekilde sistem kurulursa o düzeye varılır” dedi.

İlçede erik üretiminin ise Göksu Vadisindeki Keben Mahallesi başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Karahacılı, Ortaören ile sahile yakın kesimlerdeki Kabasakallı, Atayurt, Atakent, Taşucu mahallelerinde yapıldığı bildirildi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları