20 YIL SONRA PAMUĞA DÖNEN ÜRETİCİ PİŞMAN

Toprakla Gelen 16 Mayıs 2019

Manisa’da 20 yıl sonra pamuğa dönen üreticiler dekar başına sadece 500 kilograma destek alacağını öğrenince kara kara düşünmeye başladı. Dekar başına 600-700 kilo pamuk alan üreticiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunarak sorunun çözümünü istedi.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ da pamuk üreticisini tarlasında ziyaret ederek yaşanan sıkıntının bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Pamuğun zorlu bir sürecin ardından yetiştirildiğini kaydeden Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “Yapılan emeğe, alınterine karşı, son zamanlarda bu primlerde az da olsa çok da olsa vatandaşın mağdur edilmemesi lazım. Eğer destekleme 500 kilogramdan baz alınacaksa bize direk desinler ki pamukta 400 lira dekar başına para veriyoruz. Biz de o zaman dekar hesabı yapalım. Alacağımız parayı bilelim. Üretici de bilsin. Şu anda 500 kilogramın üstünü verme, 500 kilogramın altına düştü mü o zaman kes. Bunun üstünde ürün alan vatandaş neden mağdur olsun?” dedi.

İKİNCİ MAHSÜLÜ EKTİK, PRİM YENİ ÖDENİYOR

Altındağ, pamukta ikinci mahsulü ektikleri bir zamanda ilk ürünün priminin yeni ödendiğini hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı. Bayramdan önce ödemelerin olacağını söyledi. Bir an önce bu ödemeler de olursa vatandaşın tam da mahsulüne para harcadığı zaman eline geçerse oldukça makbule geçer” diye konuştu.

NEYE GÖRE HAREKET EDECEĞİZ  
Tilkisüleymaniye çiftçilerinden Rasim Uysal ise 2000’e kadar pamuk ektiklerini, ardından mısır ekimine yöneldiklerini belirterek, “Geçen sene pamuk ektik bunu severek yapmak için ektik. Geçen sene damlama sulama yaptık pamuklara, 600-650 kilogram pamuk aldık dekar başına. Şimdi primleri 500 kilograma düşürmüşler. 500 kilogramın üzeri yok. Biz neye göre hareket edeceğiz ve neye göre çalışacağız? Biz verimi artırıp nasıl çok para kazanırız onun hesabını yapıyoruz. Bir sürü masraf yapıyoruz. Damlaması, yapraktan beslemesi, kökten beslemesi. Bu sıkıntılarımızı duyurmamız lazım. Benim geçen seneki çiftçi kayıt sistemine göre 103 dekar yer vardı yaptığım pamuk 67 ton. Benim 17 ton pamuk gitti. Nereye gitti tayyare cemiyetine gitti. Bunlar gerçekten çok büyük ağır şartlar. 17 ton pamuk demek benim için büyük bir kayıp. Ben niye çalışıyorum 3 kuruş para kazanmak için. Ben mısırı eker geçerim yoksa. Amaç ne amaç; mısırda topraklar yoruldu pamuğa döndük ama bu gidişle pamuk da olmaz. Bunları yetkililerin çok iyi düşünmesi lazım. Türk milleti, çiftçisi aslında çok cefakardır. Yarın bunu ekmezsek gidip ABD’den, Brezilya’dan, Mısır’dan getirirler. İhracatla gelen paralar da buralara geri gider getirirler pamukları. 500 kilogram sınırlaması olmaz. Biz gerçekten de çiftçiliği severek yapan insanlarız. Laf olsun diye bu işi yapmıyoruz. Bu bizim mesleğimiz. İnsanlar iyi şeylere layık. Benim koca yaz ne bir tatilim var ne de başka bir şeyim. Benim şartlarım güzel olsun ki ben de ayakta durayım” diye konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları