15 GÜNDE 130 PAZARCI KAYIT SİLDİRDİ

Toprakla Gelen 15 Ağustos 2019

Tarladan tüketiciye ürün hattında kopuşlar arttı. Yakın bir zamanda birçok aracı, müstahsil piyasadan çekildi. Piyasa marketlerin kontrolüne girerken, küçük çaplı alımlarla iş yapan aracılar piyasadan çekilmek zorunda kaldı. Hallerde yaşanan bu durum etkisini pazarcı esnafında da gösterdi. Son 15 günde İzmir Pazarcılar Odası üyesi 130 esnaf, Oda’ya kaydını sildirme başvurusu yaptı.

Toprakla Gelen’e açıklamada bulunan İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, gelişmeleri endişe ile izlediklerini söyledi. Kurban Bayramı’nı da içine alan 15 günlük sürede 130 pazarcı esnafının Oda’dan kaydını sildirmek için başvurduğunu belirten Erişen, “Çiftçi üretiyor, aracı alıyor, pazarcı satıyor. Ancak, sistem tıkandı. Piyasada para dönmüyor. Aracıların durumunu tam bilmiyorum ama pazarcı esnafı büyük sıkıntıda” diye konuştu.

Oda üyesi pazarcı esnafının 3 bin 800’ü bulduğunu, ziraat odalarına kayıtlı müstahsillerin bu sayının dışında olduğunu kaydeden Erişen, “Bayram tatili sonrası Oda’ya geldiğimde Genel Sekreterimin bilgisi ile durumdan haberdar oldu. Tek tek o esnaflarımızı arayalım dedim. Çünkü, Bağ Kur, belediye ile ilgili konular var. Oda’dan kayıt sildirmek iş değil ama bu arkadaşlarımız yarın tekrar işe dönmek isterlerse prim, vergi borçları nedeniyle zorluk yaşayabilirler. Aracı ve pazarcı aradan çekildiğinde tüketici, tarım ürünlerine daha fazla para ödemek zorunda kalacak. Devletimizin, çiftçi, aracı, pazarcı ve tüketici boyutunu gözeten kararları acilen almasını diliyoruz” dedi.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları