ZEYTİNYAĞINDA KDV, YÜZDE 1’E İNDİRİLSİN ÇAĞRISI

Toprakla Gelen 15 Ağustos 2018


Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat’ın  zeytinyağında yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi çağrısı karşılık buldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Alhat’ın çağrısını dikkate alarak  Bakanlık bürokratlarına konuyla ilgili çalışma talimatı verdi.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ilçeye gerçekleştirdiği ziyarette zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları ile ilgili bilgi aktardı. Ağaç sayısı ve verimli üretimiyle Türkiye’nin yeni nesil zeytin üreticilerine ev sahipliği yaptıklarını belirten Alhat, zeytin üreticisinin prim desteğinden mahrum olduğunu bunun da üretime olumsuz yansıması olduğunu ifade eden Alhat, “Zeytinde uluslararası rekabet için destek istiyoruz. Zeytine prim desteği verin, kaliteli üretimle sektörümüz şahlansın” dedi.

Benzer durumun zeytinyağı için de geçerli olduğunu söyleyen Alhat, iç tüketimi artırmak için KDV’de yüzde 7’lik bir indirim istediklerini dile getirdi.  Alhat, “Zeytinyağı bir taraftan primle desteklenirken diğer taraftan KDV yükü altında kalması önemli bir çelişkiyi beraberinde getiriyor. Madem üretici destekleniyor o zaman neden yüzde 8 KDV ile satılıyor. Yüzde 1 KDV ile satılsın. Yüzde 7’lik bir indirim iç tüketimi önemli ölçüde artırır. Zeytin tüketimi 1.8 kilogram bandından 5 kilogramlara kadar yükselir. Bu da vatandaşın sağlıklı bir ürüne daha kolay ulaşması demektir. Sektör de rahat bir nefes alır” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de konunun değerlendirilmesi için bürokratlarına talimat verdi. Pakdemirli, ilgili bakanlıklarla da görüşeceklerini, ellerinden gelen her gayreti göstereceklerini belirterek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları