ZEYTİNE PRİM TALEBİ

Toprakla Gelen 29 Ağustos 2018

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birliği (EZZİB) eski Başkanı Gürkan Renklidağ, yaklaşan sezon öncesi prim uyarısında bulundu. Zeytinyağına prim verilen ortamda ürünün ana hammaddesi zeytine primin şart olduğunu vurgulayan Renklidağ, TOPRAKLA GELEN’e özel açıklamalarda bulundu.   Renklidağ, eskisi gibi var yılı yok yılı yaşanmayacağını belirterek, “Yemeklik zeytin bundan sonra 450 bin tondu. Bu önümüzdeki yıllarda 700 bin tonlara çıkacak ve bana göre 2023 te 1 milyon 200 bin tona ulaşacak. Zeytinyağı üretimimizde 700- 800 bin tonlara çıkacak. Burada bir sıkıntı görmüyorum. Sıkıntı zeytinde prim yok, zeytinyağında prim var. Bu işin ruhuna aykırı. Bir şeyin hammaddesine prim verilir. Ürüne prim konusunu, üretici ayağını çözmemiz azım. Çözmezsek, köylü bu işten vazgeçecek, bütün ağaçlarını kesecek” dedi.

ÖNCE ROMANYA SONRA IRAK PAZARI GİTTİ

Zeytin ihracatında Pazar kayıplarına dikkat çeken Renklidağ, “Son 6- 7 yıldır, Romanya pazarında kan kaybettik. İhracatımız 30 bin tonlardan 4 bin tonlara geriledi. Sebebi, büyük kalibre mal olmaması. İthalata olumsuz bakılması, akabinde gümrüklü bile olsa ithalata müsaade edilmemesi. Aynı şekilde Kuzey Irak pazarında da kayıplarımız var. Irak ‘ta mısır etkili. Bildiğimiz birkaç firma var. Günlük ihracatları 30 tırı buluyor. Zira, biz sadece Kuzey Irak’ı takip ediyoruz. Ama mal Güneyden, Necef ve Bağdat’a yani bunu yoğunlukla tüketen bölgeye giriyor. Romanya pazarını Yunanistan’a kaptırdık. Irak pazarında İspanya ve Yunanistan etkili ama Mısır hızla girdiği bu pazarda çok etkin, tabir yerindeyse Irak pazarını ele geçirdi. Önlem şart” dedi.

 

AMBALAJLI ÜRÜNE TEŞVİK

Renklidağ, şu an ambalajlı ürüne verilen ihracat teşviklerinin artmasının tek çözüm yolu gibi göründüğünü belirterek, “Küçük ambalajlı ürünlerde yüksek teşviklerle çözebiliriz o pazarları. Aslında prim veriliyor ama eskiden dolar bazında idi. Bunu TL’ye çevirdiler. TL bazında olan teşvik, Dolar bazında olsa yaklaşık 6 kat artmış olacak” diye konuştu.

HER TARIM ÜRÜNÜNE ÖZEL ŞUBE ÖNERİSİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin konuya vakıf olduğunu, doğru çözümler üreteceğine inancının tam olduğunu vurgulayan Renklidağ şunları söyledi, “Tarım Bakanlığı’nın ülkemizin zeytin ağaç varlığının artırılması konusundaki çalışmalarını büyük bir takdirle izledik. Alkışladık. Zeytinin anavatanı ülkemizde ağaç varlığı 88 milyon adetti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleri ile 200 milyon adede ulaştı. O yüzden yapılanı ayakta alkışlıyorum. Ancak bundan sonraki hamleyi iyi planlamak gerekiyor. Meseleye bütüncül olarak bakmak lazım. Her tarım ürününün Tarım Bakanlığı bünyesinde bir masasının olması lazım. Sivil toplum örgütleri, üreticiler, üretici birlikleri, ihracatçı birlikleri burada yerini alacak ve ürünün şu andaki durumunu yakın ve uzun vadeli geleceğinin masaya yatırılması lazım.”

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları