YENİ AV SEZONU VİRA BİSMİLLAH İLE BAŞLIYOR

Toprakla Gelen 28 Ağustos 2018

 

Balıkçılıkta yeni av sezonu, 1 Eylül’de av yasaklarının kalkmasıyla başlıyor. Teknelerinde ve av ekipmanlarında son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, ‘Vira Bismillah’ diyerek sezonu başlatmak için geri sayıma başlarken tüketiciler de yeni sezonun başlamasıyla beraber balığa doyacak.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, denize açılmaya hazırlanan balıkçılara bereketli bir sezon dilerken, bu sezon denizlerimizde balığın bol olacağının işaretlerinin alındığını söyledi. Öztürk, “Balıkçılarımız ve balıkçılığımız daha fazla desteklendikçe, balığımız sofralarda başköşede yer aldıkça ülkemizin kalkınması ve sağlıklı nesillerin yetişmesi mümkün olacaktır” dedi.

“HAK ETTİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ”

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olduğunu belirten Öztürk, “Ülkemizin deniz ve iç su kaynakları yüzey alanlarının toplamı 25 milyon hektar. Bu büyüklük, ülkenin toplam tarım alanlarına yakın. Ancak Dünya Gıda Örgütü’nün verilerine göre dünya su ürünleri üretimi 170 milyon ton iken, ülkemiz 500-700 bin ton üretim ile ancak binde 5 pay alabiliyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2017’de avcılık yoluyla 354 bin 318 ton, yetiştiricilik yoluyla 253 bin 395 ton olmak üzere 630 bin 820 ton su ürünleri üretimi gerçekleştirildi. Bu rakamlar, bir yarımada olan ülkemizin potansiyeline göre yeterli değil. Balıkçılıkta hak ettiğimiz yerde değiliz” diye konuştu.

2016 yılında yüzde 10. 6 olan ülkemiz deniz ürünleri avcılığında Ege Bölgesi’nin payının yüzde 14. 8’e yükseldiğini kaydeden Öztürk, “Balıkçı gemisi sayısında İstanbul’dan sonra 2. sırada İzmir yer alıyor. İzmir’de 44 su ürünleri kooperatifi, toplamda 28 balıkçı barınağı var. Türkiye’ nin deniz balıkları yetiştiricilik tesislerinin toplam üretim kapasitesinin yüzde 35’lik kısmı ilimizde bulunuyor. 850 milyon dolara ulaşan su ürünleri ihracatının yüzde 29’u İzmir’den yapıldı” dedi.

 

HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM

Türk balıkçılığının temel sorununun sürdürülebilir üretim olduğunu belirten Öztürk, avlanma kotası uygulaması, yasadışı avcılığın önlenmesi, Kuşadası gibi bölgelerdeki aşırı avlanma baskısının kaldırılmasının yanı sıra daha sağlıklı istatistikler tutularak balıkçılığın gelecek nesillere daha bereketli şekilde devredilebileceğini söyledi. Öztürk, şöyle devam etti: “Bölgemiz balıkçılığının bir sorunu kıta sahanlığının kısıtlı olmasıdır. 8 kilogram olan kişi başı tüketimi KDV indirimi ve tüketim kampanyaları ile artırmak durumundayız. Balıkçı gemilerinin lojistik liman eksikliği, balıkçı barınaklarının kooperatiflere kiralanmasında yaşanan gecikmeler, kooperatifler üzerinde Milli Emlak payı yükü, barınakların balıkçılık ve turizm arasında dengeli kullanımı, balıkçı barınaklarına yeni atık alım tesisleri kurulması diğer konular arasında yer alıyor. Yetiştiricilikte üretim planlaması, yeni türlerin üretiminin teşviki ve Su Ürünleri Organize Bölgesi kurulması son derece önemlidir. Kıyı balıkçılığı konusunda tüketici bilinçlendirilmeli, balıkçı teknelerine hizmet verecek nitelikte yeni çekek yeri imkânı sağlanmalı, balıkçılara uygun faizli ve vadeli kredi sağlanmalıdır.”

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları