TÜRKİYE’NİN ÇİM MERKEZİ İŞ BAŞINDA

Toprakla Gelen 20 Kasım 2018

Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu bünyesinde çim üretimiyle ilgili daha fazla çalışma yapılabilmesi amacıyla “Çim Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruldu. Tire’deki toplam 52 bin metrekarelik 1’inci sınıf tarım arazisinde faaliyetlerini sürdürecek merkez, çim sektörünün tüm sorununa çözüm üretmeyi ve dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.

Ege üniversitesi(EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye’nin ilk Çim Uygulama ve Araştırma Merkeziyle ilgili Bayındır Meslek Yüksekokulunda öğretim elemanları ve öğrencilerle bir araya geldi. Rektör Budak, Merkez hakkında Çim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ali Salman’dan bilgi aldı.

EĞİTİM VE BİLİMİN YOL GÖSTERİCİLİĞİ

Çimin, ülke olarak da toplum olarak da çok iyi bilinmediğini ama son zamanlarda millet bahçeleri, rekreasyon alanları ve futbol sahaları nedeniyle dikkat çekmeye başladığını kaydeden Budak, “Avrupa’ya baktığımızda bir maçı izlerken futbol sahasının ne güzel göründüğü, rengi, yaz kış nasıl bu kadar bakımlı olduğu dikkatimizi çekiyor. Bunun sonucunda bizim yapmamız gereken eğitim ve bilim. Bu anlamda da üniversite olarak bir boşluk gördük. Ege Üniversitesi olarak Türkiye’de ilk Çim Uygulama ve Araştırma Merkezinin Yükseköğrenim Kurumu Başkanlığımızdan resmi onayını aldık. Ancak biz, çim konusunda maalesef dışa bağımlıyız. Islah edilmiş genetik çeşitler var, ancak ithalat oranı yüksek. Hâlbuki bir taraftan devletimiz bir ekonomik rekabet içerisinde. Bizim; tohum, gübre, ilaç ve çimin mekanizasyonu anlamında dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor. Yerli ve milli üretime destek vermek adına merkezimizi kurduk” diye konuştu.

NİTELİKLİ ELEMAN İHTİYACI

Çim sektöründe, hem bilimsel alanda hem de istihdam anlamında boşluklar olduğunu vurgulayan Rektör Budak, “Devletimiz destek veriyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımız, il müdürlüğümüz ve İŞKUR’la da bizzat görüşmelerde bulunduk. Bu alanda devletimizin, belediyelerin ve özel sektörün çok ciddi ihtiyaçları var. Şu anda Bayındır Meslek Yüksekokulundaki Çim Alan Tesisi ve Yönetimi Bölümündeki öğrencilerimiz istihdam anlamında hiçbir şekilde sorun yaşamıyor. Öğrencilerimiz, Cumhurbaşkanlığı külliyemizde, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Göztepe gibi birçok futbol kulübünde, pek çok belediyede çim alanında istihdam ediliyor” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları